«З 1 вересня плануємо відновити гарячі обіди у школах»: розмова з головним освітянином Малинщини

Для цього на базі третього ліцею хочуть організувати кухню і звідти доставляти обіди до найближчих навчальних закладів. Щоправда, поки що йдеться тільки про молодші класи

З початком великої війни у школах Малинської громади припинили забезпечувати дітей під час уроків гарячими обідами. Раніше цю послугу закупляли через торги, але через загострення війни підрядники відмовилися працювати у збиток – мовляв, на випадок затяжних повітряних тривог їжу довелося б викидати у смітник.

Ще однією причиною скасування гарячих обідів став банальний брак коштів. Як зазначив у січні у коментарі MALYN.MEDIA начальник Управління освіти Малинської міськради Віталій Коробейник, «через війну бюджет Малинської громади «худне» і доводиться відмовлятися від деяких витрат».

Поряд з цим він анонсував, що місто поки що шукає варіанти для розв’язання питання. Зокрема, розглядає можливість облаштування кухні на базі одного із міських закладів. Проте, коли це буде, і чи буде в принципі, — невідомо.

Але от днями у мерії повідомили, що знову повернулися до цього питання. 17 квітня у Малинській міській раді відбулася організаційна нарада на тему шкільних обідів за участі керівництва міста.

Що вирішили під час зустрічі, чи можливо все-таки повернути харчування і чи будуть ці обіди збалансованими та корисними, — у короткій розмові MALYN.MEDIA з Віталієм Коробейником.

До слова, якби у школах громади була послуга харчування, безплатно нею мали б право користуватися кілька пільгових категорій: діти-сироти; діти, позбавлені батьківського піклування; діти з малозабезпечених родин тощо. Водночас діти учасників АТО/ООС, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни мали б 50% знижку на обіди…

— Віталіє Володимировичу, у січні ви розповідали, що гарячих обідів у школах Малинщини не буде. Днями анонсували повернення послуги. У громади з’явилися ресурси?

— На жаль, від січня нічого не змінилося, але все одно шукаємо можливість, щоб організувати харчування хоча б для учнів молодшої школи — це перші-четверті класи. Тому на цій нараді ми проговорювали, які можуть бути варіанти для цього. Проаналізували, скільки маємо дітей, скільки, зокрема, є школярів пільгових категорій…

Будемо прораховувати витрати, й коли знатимемо потрібну суму, озвучимо її депутатам. Потім вони вже прийматимуть рішення: чи буде можливість виділити з бюджету ці кошти.

— Мова йде про те, щоб на базі однієї зі шкіл організувати кухню, а потім розвозити звідти обіди по закладах, правильно?

— Так. У майбутньому ми, звісно, б хотіли облаштувати таку кухню на базі Малинського ліцею №2, де зараз триває капітальний ремонт, в рамках якого запланований повноцінний сучасний харчоблок. Але оскільки роботи там мають завершитися аж у 2025 році, то мусимо шукати інший варіант.

Відтак сьогодні орієнтуємося на ліцей №3. Плануємо саме на базі цього закладу організувати кухню, готувати страви й згодом — розвозити їх по інших школах, які або у Малині, або розташовані недалеко від міста. Приміром, Малинівка, Слобідка, Гранітне, Горинь і т.д. Логістично це можливо. Прораховуємо також, скільки треба коштів на купівлю термостата, який дозволить зберігати їжу теплою впродовж кількох годин.

Натомість у навчальних закладах, як от у Пиріжках, Недашках, Нових Вороб’ях, Українці, при яких є садочки, є кухарі, — плануємо забезпечити не доставку готової їжі, а готувати обіди для молодшої школи на місці.

Тобто, підсумую: на сьогодні у нас є бачення, як це зробити, але потрібен відповідний фінансовий ресурс, щоб закупити продукти, щоб доставляти обіди у школи і щоб оплачувати роботу персоналу.

— А чи можете сказати, коли повернуть гарячі обіди у школи Малинщини?

— Орієнтуємося на 1 вересня. Оскільки до закінчення навчального року у нас залишилося зовсім небагато часу. Зараз це все ще виглядає не дуже реалістично, а от з початку нового навчального закладу — думаю, цілком.

— Скільки коштуватимуть обіди для школярів Малинщини?

— Для початку, зорієнтую по кількості дітей. Усього у Малинській громаді маємо 1490 дітей, які навчаються у молодшій школі. З них — 394 дитини належать до пільгових категорій і мають право харчуватися безплатно. Взагалі ціна обіду складає 50 грн. Доплата батьків у сільській місцевості становить 40% від цієї суми, а у місті — 60%.

Працюватиме це так: якщо дитина хоче харчуватися у школі, батьки роблять замовлення і доплачують потрібний відсоток за певну кількість днів. Іншу частину суми покриває місто. Зокрема, будемо закупляти через тендери продукти.

— У Коростені на початку року також повідомляли, що тимчасово не буде гарячих обідів через проблеми з тендерами, але тоді батькам надавали компенсацію. У Малині ж про такі відшкодування на рівні міста не повідомляли…

— Такий механізм і у нас існував. Але ще до повномасштабної війни. Його суть зводилася до наступного. У нас були невеликі школи, з малою кількістю учнів. І в ці навчальні заклади не погоджувалися заходити організатори харчування. Чому? Та, тому що це нерентабельно, от і все.

Тоді для пільгових категорій дітей — які мали харчуватися абсолютно безплатно — виплачували компенсацію. Тобто прямо на карту батькам перераховували певну суму коштів, а вони вже за ці суми забезпечували школярів їжею. Потім почалася війна і ми відклали це питання.

— Віталіє Володимировичу, якщо все-таки вдасться повернути у школи гарячі обіди, то є шанс, що вони будуть збалансованими й здоровими? Ми усі пам’ятаємо, як свого часу школи переходили на меню від шеф-кухаря Євгена Клопотенка..

— Так. Якраз це питання ми порушували на нашій освітянській нараді: думали, як це реалізувати й що для цього потрібно. Ми вже також спілкувалися із колегами з інших громад, де ця система успішно працює, тому що цілимося не просто забезпечити дітей якимись обідами, а хочемо, щоб ця їжа була якісною, корисною та збалансованою.

—  А якісь попередні суми, які потрібні для цього, можете назвати?

— Ні.. Наразі, як говорив вище, ми ще тільки працюємо над прорахунками. Але якщо нам вдасться повернути харчування для молодших класів, то згодом будемо думати, як повернути гарячі обіди й для старшокласників.

Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО

По темі: «Плануємо створити на Малинщині лише один ліцей для старшокласників», — Віталій Коробейник

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини