Геральдика у Малині: чи є герб міста гербом? Коментар фахівця

Автор Олександр Миколайчук   

Залишки радянської епохи на новий лад

Зараз більш детально розберемося, що та як!

А ось емблема — це символічне зображення з багатьма можливими тлумаченнями. Щодо герба вільні тлумачення неможливі.

У радянський період емблеми використовувалися на державному рівні, як у міських, так і в інших сферах замість традиційних гербів. Головною їхньою ознакою була майже повні невідповідність усталеним геральдичним традиціям, ігнорування правил.

Подивімося опис чинного герба Малина. Іспанський щит — основний фон герба зеленого кольору, символізує собою як Полісся, де знаходиться місто, так і його древлянську історію. По центру фону вертикально зображені кольори українського державного прапора. У верхній частині розміщена назва міста — «Малин». У центрі герба міститься сувій паперу, що також носить подвійне смислове навантаження: древнє походження міста та основну галузь — розвинену у Малині папероробну промисловість, а також голуба — символа миру та древлянської історії. У нижній частині герба: 891 — рік заснування Малина.

Сучасний герб Малина

І відразу ми натрапляємо на невідповідність. Дана форма щита не є іспанською!

Повне порушення правил тінкту́р, що є базовими для геральдики і полягають у ненакладанні металевих фігур на металеві (тут йдеться про метал як колір; можемо бачити, як голуб і цифри нанесені на сувій…).

А зображення кольорів державного прапора у вертикальному вигляді більш властиве для емблеми.

Також розміщення фігур на щиті має відповідати певним вимогам. Зображена у полі щита й повернута у профіль фігура, у нашому випадку це — птах, має дивитися геральдично праворуч (уліво від глядача, оскільки в геральдиці сторони визначаються з точки зору того, хто несе щит). В окремих випадках може бути виняток, але не в цьому.

Йдемо далі: і знову чергові порушення. До гербового малюнка у щиті не дозволяється вносити дату заснування та назву гербоносія. Такі деталі укомпоновуються поза щитом на стрічках.

У гербах міських територіальних громад рекомендується щит уписувати у декоративний картуш та увінчувати срібною міською мурованою короною з трьома зубцями. Найбільш поширеною формою геральдичного щита в міській геральдиці є іспанський щит (Ispa).

Я мав сміливість виконати свій авторський варіант герба Малина, який вказував би на давню історію Малина.

Проєкт гербу Малина виконаний Олександром Миколайчуком

Герб у моєму варіанті має іспанський щит із традиційним золотим обрамленням декоративним картушем і увінчаний срібною міською короною з трьома баштами.

У верхньому лазурному полі виходить золота дерев’яна фортеця з трьома баштами в зеленому полі, золотий шолом зі срібним мечем. На врізці, в нижній частині щита, срібно-лазурна хвиляста база символізує річку Іршу.

Внизу картуша на стрічці напис: МАЛИН — ФОРПОСТ ДРЕВЛЯНСЬКОЇ ЗЕМЛІ.

Герб за своїм змістом єдиний і гармонійний. Фігури герба алегорично показують, що Малин стоїть на березі Ірші. Фортеця зображена теж не випадково, оскільки місто було форпостом на сході древлянських земель.

Пам’ятник князю Малу у Коростені та схема побудови герба

Шолом та меч гармонійно доповнюють герб та несуть сенсові навантаження. Найбільш розповсюдженим різновидом шоломів на території Русі середини VIII-XI століть був сфероконічний шолом, де наносник виконаний суцільно з корпусом — саме такий бачимо у древлянського князя Мала, скульптурного зображення його у Коростені. У геральдичному символізмі шолом означає приховану думку. Меч також є невід’ємною частиною князя та традиційно символізує готовність піклуватися про народ, захищати місто та брати участь у битві.

Ірина Кримська
Ірина Кримськаhttps://www.facebook.com/groups/395803108449392
Головний редактор газети «Форпост». Адреса редакції: м. Малин, вул., Грушевського, 11. Телефон: 063 842-42-36

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини