Вигідна прописка: на Житомирщині поліція перевіряє законність «чорнобильських» доплат. ВІДЕО

Поліція звіряє дані адрес юридичної прописки місцевих жителів з адресами їхнього фактичного проживання

У Народицькій громаді поліція перевіряє інформацію законності «чорнобильських» доплат, які видаються за проживання на території зі статусом зони радіоактивного забруднення.

Про це пише Суспільне.

Перевіряти реєстри з даними за останні три роки у громаді почали 7 грудня 2023 року у рамках кримінального провадження.

«Кримінальне провадження зареєстрували за ч. 1 статті 190 Кримінального кодексу України. Наразі дізнавачі Овруцького відділення поліції №1 перевіряють, чи збігаються адреси з місцями проживання зареєстрованих там людей, які отримують ці “чорнобильські” виплати. Інформація перевіряється за 3 останні роки на території тих громад, які підлягають пільгам», — сказала речниця Головного управління Нацполіції в Житомирській області Вікторія Дубовик.

Вікторія Дубовик (фото: Олена Ваховська/Суспільне Житомир)

Жителька селища Народичі Тетяна Можар розповіла, що у вересні 2023 року вийшла на пенсію і тепер разом із «чорнобильською» доплатою на місяць отримує трохи більше 7000 гривень. Жінка каже, що у громаді є багато людей, які де-факто не живуть на її території, але де-юре прописалися. Мета така: додатково отримувати виплати.

«Коли почали давати оцю “чорнобильську” доплату до пенсії, багато людей, які виїхали ще в 1986–87 роках і не жили тут 30 років, приїхали і попрописувалися. І поїхали, живуть в чистих зонах. А почали давати доплату, то вони стали з’їжджатися і прописуватися. Є таке, що попрописувалися «до фундаменту». Прописували і по 10, і по 19 людей у свій будинок.

Це не нормально. Людина, звісно, має право в себе прописати, але куди дивився Пенсійний фонд? Куди дивилися судді — це ж через суд оформлюється. Чому вони будуть отримувати 21 тисячу гривень, а я, яка живу тут постійно, буду отримувати 7 тисяч гривень? Або тоді всім знімайте — зараз війна, я розумію, вистачить і цього. На військових хай ці гроші йдуть», — говорить Тетяна Можар.

22 січня у Народицькій громаді місцеві жителі прийшли у селищну адміністрацію, щоб висловити протест проти незаконної, на їхню думку, прописки сторонніх людей у громаді.

Люди звернулися до правоохоронців, аби ті перевірили реєстри місць проживання людей за останні півтора року.

Співорганізаторка зібрання Олена Луцюк каже, що місцеві жителі переживають, аби їхні пенсії взагалі лишилися.

«Бо багато вже говорилося про те, що планували зняти зону, а це неправильно — люди живуть в радіації, вона нікуди не поділась. Люди бояться, що в них заберуть пенсійні виплати, призначені їм судом у розмірі трьох мінімальних зарплат. А сторонніх прописаних людей тут багато. Це ж не місто, це село — тут усі один одного знають. Хто живе, а хто ні», — розповіла Олена.

За її словами, тих, хто прописаний в Народицькій громаді, але не живе тут — близько 700 людей.

Інформацію про те, що йдеться про людей, які виїхали з громади після аварії на ЧАЕС і мають тут родичів, підтвердив і керівник Народицької селищної військової адміністрації Олег Ярмолюк. Точну кількість таких людей назвати не може.

Олег Ярмолюк (фото: Олена Ваховська/Суспільне Житомир

«Серед тих людей, які 22 січня приходили до нас і піднімали це питання, були й ті, хто сам приписував таких родичів до себе. А зараз, коли піднялося питання, що багато людей отримують виплати незаконно, вони вже піднімають питання, що тих людей треба виписати. Але вони ж самі їх приписували», — прокоментував Ярмолюк.

З його слів, зараз можна прописати «енну» кількість, тобто навіть 10, не залежно від площі приміщення:

«Є випадки, коли людина, проживаючи в будинку комунальної власності, прописувала до себе понад 5 людей. Щодо людей, які тут навіть ніколи не жили, але прописалися, то в законі не вказано, що людина має певний час жити на цій території. Людина отримує будинок чи прописку, звертається до суду і має виплати», — прокоментував він і додав, що в громаді сформували робочу групу, аби напрацювати звернення до Верховної Ради України.

Юристка Наталія Циганчук каже, що за Законом України «Про соціальний статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», умовою для отримання пільг є проживання людей на таких територіях.

Сюжет Суспільного

«Звертаючись до суду, люди мають подавати довідки про те, що вони живуть на території громади. Довідки ці видають безпосередньо у громаді. На підставі цієї довідки і підтверджують факт проживання людей у громаді.

Якщо ця умова про проживання у громаді не була виконана, то можна говорити, що це шахрайські дії. Адже йдеться про заволодіння державними грошима у спосіб, не встановлений законодавством, бо фактично людина подала завідомо неправдиву інформацію. Якщо це підтвердять як шахрайство, встановлять суму збитків, тоді можна буде говорити про компенсацію коштів цими особами, які їх отримали», — поінформувала юристка.

Минулого року коростенці перекрили «Варшавку» через можливе скасування статусу «чорнобильця»ю

ІнфоМалин
ІнфоМалинhttps://malyn.media/
Тут оселилися адміністратори сайту MALYN.MEDIA. Маєте запитання, бачите негаразди в роботі сайту чи хочете повідомити новину — сконтактуйте з нами через e-mail або сторінку у Facebook. Тисніть на відповідну піктограму.

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини