Реконструкція Соборної площі: в міжнародній організації розповіли про співпрацю з Малином

Проєкт готували пів року — з вересня 2023-го

Минулого тижня, 23 лютого, Малинська міська рада на своїй сторінці у фейсбуці закликала громаду до обговорення щодо реконструкції Соборної площі. Побіжно мерія зазначила: проєкт реалізується за підтримки «U-Lead з Європою» та передбачає наразі лише розробку проєктно-кошторисної документації. Вже завтра, 5 березня, планують громадські слухання на цю тему. 

«Всі ми пам’ятаємо про те, що 6 березня 2022 року центральна площа нашого міста значно постраждала внаслідок російського авіаудару. Згідно із попередньо досягнутими домовленостями, програма «U-LEAD з Європою» допоможе нашій громаді у виготовленні проєктно-кошторисної документації по загальному оновленню площі, як одного із головних об’єктів Малина. 

Для затвердження остаточного ескізу ми хочемо врахувати конструктивні побажання та пропозиції жителів міста про те, якою ж вони хочуть бачити Соборну площу у мирному майбутньому, яке, віримо, неодмінно настане»,написали у міськраді, закликавши громаду до діалогу, при цьому чомусь закрили коментарі (до речі, ми вже писали, що такий формат  спілкування — виключно малинське ноу-хау).

Далі цей проєкт активно обговорювали у місцевих фейсбук-групах, і чимало коментарів та реакцій — якщо не більшість — були негативними. Один з аргументів — недоцільність витрачання коштів на такі потреби під час війни.

Мерія окремо підкреслювала, що кошти – донорські, проте, схоже, комунікація з громадою ще з самого початку була провалена: мешканцям надали недостатньо інформації про сам проєкт та умови фінансування, тому й реакція була відповідною… Привертають увагу і якісь надто стислі терміни обговорення. 

Візуалізація. Скриншот з проєкту. Посилання на повну презентацію знизу.

Аби дізнатися більше про сам проєкт, MALYN.MEDIA зв’язалося із міжнародною організацією «U-LEAD з Європою» та розпитало про співпрацю з нашою громадою; про те, чому саме зараз взялися за розробку концепції; а також — про те, як на різних етапах ефективно залучати громаду до діалогу. 

— Розкажіть, будь ласка, у чому головна ідея цього проєкту? 

— Головна ідея ініціативи, яку проваджує програма «U-LEAD з Європою», – це розвинути спроможність громад в підготовці проєктів відновлення. Мова про кілька секторів: транспортна інфраструктура, поводження з відходами, освіта, охорона здоров’я, водопостачання і водовідведення. 

Щодо конкретно проєкту, в якому бере участь Малин, то в рамках цієї ініціативи «U-LEAD з Європою» фінансує розробку проєктної й тендерної документації. А також — допомагає розробити заявку відповідно до принципу «краще ніж було» та отримати фінансування. 

Зауважте, що у 2024 році Україна отримала можливість фінансування проєктів відновлення та розвитку у рамках Інструменту Україна (Ukraine Facility). Крім того, є чимало можливостей фінансування проєктів відновлення через міжнародні фінансові установи. 

Але наголосимо, що основним викликом у підготовці проєктів є наявність якісної проєктної документації та обґрунтованих заявок. Саме тому програма допомагає громадам підготувати ці проєкти, залучаючи зовнішніх експертів.

— Цікаво також дізнатися, за якими критеріями відбирали міста для участі?

— Орієнтувалися на кілька факторів. По-перше, на наявність пошкодженого об’єкта рф. У вашому випадку — це зруйнована центральна площа. Друга умова — це командна спроможність громади працювати над розробкою проєкту. І третя — готовність подати розроблену заявку та документи на фінансування.

— Скажіть, будь ласка, скільки часу працювали над проєктом реконструкції саме у Малині? Хто автор проєкту?

— Малинська міська територіальна громада подала базову ідею проєкту ще в лютому 2023 року. Після чого, відбувалось навчання громади. У результаті — громада сформувала заявку, яка в результаті багатоетапного відбору отримала підтримку від «U-LEAD з Європою».

Упродовж вересня 2023 – лютого 2024 збирали вихідні дані, здійснювалися вишукування, фахівці громади проходили додаткове навчання. Над проєктом зі сторони громади працює відповідна робоча група.

Що стосується авторів, то генеральним проєктувальником є компанія DELTA.

Скріншот проекту. До речі, згідно з проєктом, меморіальний комплекс розташований на місці зруйнованого військкомату.

Мерія Малина обіцяє, що втілюватимуть проєкт після війни. Чи матиме  ваша організація стосунок до реалізації? 

— Ні. Як вже згадували вище, програма «U-LEAD з Європою» лише фінансує проєкт і тендерну документацію, допомагає грамотно сформувати заявку на фінансування. А вже подання заявки та пошук фінансування — це відповідальність самої громади.

Які громади з Житомирської області, окрім Малинщини, також беруть участь у проєкті?

— Співпрацюємо ще з двома громадами: це Гладковицька та Коростенська. 

— Малинській громаді повідомили про реалізацію проєкту тільки 23 лютого цього року. А вже 5 березня планують громадські слухання. Як проходять ці процеси в інших громадах? Зокрема, як влада комунікує з громадою на різних етапах? 

— Звертаємо увагу, що 5 березня заплановані громадські обговорення проєкту, і ще жодних кінцевих рішень немає. 

Взагалі кожна громада, з якою співпрацює U-LEAD в рамках даної ініціативи, проводить громадські обговорення попередніх проєктних — концептуальних — рішень.

Громадські обговорення проводяться на етапі, коли зібрані вихідні дані, необхідні для проєктування. А також тоді, коли генеральний проєктувальник напрацював концепцію і є що обговорювати. 

Після дискусій з громадськістю та за наявності зауважень та пропозицій, вносяться корективи. І лише тоді розпочинається розробка всієї проєктної документації. Така процедура передбачена для того, щоби врахувати думку мешканців, адже це важливий масштабний інфраструктурний об’єкт, який стосується чи не усіх жителів. 

Загалом комунікація органів місцевого самоврядування з громадськістю проходить у різних містах-учасників по-різному. Головна умова –  це завчасно повідомити громаду про проведення діалогу та забезпечити можливість ознайомитися з концепцією, надати свої пропозиції, зауваження, побажання тощо. 


ДЕТАЛЬНИЙ ПРОЄКТ РЕКОНСТРУКЦІЇ — ТУТ

Підготувала Олена ПЕТРЕНКО

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини