Ситуація із «Калюжою»: які шанси зберегти зону відпочинку

У Малинській міській раді готують зауваження в ОДА щодо відкриття кар’єру. 

Від минулого тижня у Малині на слуху ситуація щодо майбутнього популярної локації відпочинку – «Калюжа». Нагадаємо, ТОВ «БМ Граніт-У» хоче рекультивувати цю ділянку, щоб видобувати граніт для будматеріалів. У лютому в реєстрі оцінки впливу на довкілля (ОВД) опублікували важливий документ – звіт, на підставі якого компанія може отримати дозвіл на початок робіт. 

Однак процедурою передбачено ще проведення громадських слухань, під час яких місцева громада може вносити свої зауваження. 12 березня у будівлі ради збирали публічні обговорення щодо ситуації. Керівництво міста, депутати та небайдужа громадськість озвучили чималий перелік претензій до раніше опублікованого повідомлення про початок робіт та до звіту.

Серед ключових зауважень – за відверто неправдиву інформацію про відстань від родовища до Малина (вказано 6 км) та посилання на неіснуюче село Городище. Водночас серед ключових пропозицій – потреба перевірити, чи справді відстань від місця видобутку до Малина становить 500 метрів, та оцінити сумарний вплив вже існуючого кар’єру і нового родовища. 

Тоді ж на слуханнях вирішили створити робочу групу, до складу якої увійшли міські депутати Наталія Парфіненко, Валентин Сербін, Віталій Семенюк, який свого часу був помічником народної депутатки Тетяни Грищенко, активіст-свободівець Микола Поліновський та представник молоді Роман Омельчук. 

Як повідомив сьогодні виданню MALYN.MEDIA заступник міського голови Павло Іваненко, цього тижня робоча група вже двічі зустрічалась. 

«У п’ятницю (19 березня, – ред.) ми зберемось на підсумкову зустріч по цьому питанні. Кожен із членів робочої групи зараз шукає якісь «підводні камені» у звіті з ОВД. Після цього всі зауваження сформулюємо у листах, і вже з понеділка почнемо збирати підписи. Лише тоді скеруємо документи в управління екології та природних ресурсів ОДА», – повідомив Павло Іваненко. 

На підставі самого звіту з ОВД та власне зауважень громадськості управління екології має сформулювати висновок, яким або дозволить діяльність кар’єру, або ні. 

«Впродовж 25 днів, починаючи з 2 квітня, управління екології має надати свої висновки. І цей висновок може виглядати так: позитивний, позитивний із зауваженнями, які потрібно виправити і врахувати, чи остаточно негативний. Тобто все залежатиме від того, чи будуть наші аргументи переконливими. Наприклад, ми пропонуємо звернути увагу на те, що рівень води у криницях зменшиться на 1,3 м. Але у такому випадку управління екології може зобов’язати компанію облаштувати бювет. Важко передбачити дії обласних екологів, але ми від себе намагатимемось максимально скрупульозно сформулювати усі наші зауваження, а їх чимало. Якщо це буде негативний висновок, то це, звісно, зіграє нам на руку. Бо нагадаю – позиція міської влади така, що зона відпочинку має залишитись для малинців», – наголосив Павло Іваненко. 

Він також згадав про те, що на публічній кадастровій карті по цій території, де планують облаштувати кар’єр, пролягає так звана Смарагдова мережа. Для розуміння – ця мережа складається з територій особливого природоохоронного значення. 

«Але ця Смарагдова мережа у нас на законодавчому рівні поки не закріплена. Є проєкт закону, який зараз на розгляді в комітетах ВРУ. І якраз в цьому законопроєкті прописано, яка господарська діяльність може проводитись на території Смарагдовій мережі. Зокрема, забороняється видобування матеріалів. Тому не дивно, що ТОВ «БМ Граніт-У» може зараз поспішати відкрити кар’єр – поки закон ще не прийняли. Ми ж зацікавлені в тому, щоб максимально відтермінувати коригування зауважень і дочекатись прийняття закону», – підсумував Павло Іваненко. 

Нагадаємо, ТОВ «БМ Граніт-У» керується «Спеціальним дозволом на користування надрами» від 2007 року – на 20 років. З 2017 року прокуратура намагалася повернути родовище власнику (Українківській сільраді).

У судах підприємцям вдалось довести своє право користування надрами. У 2019 році компанія укладає договір оренди земельної ділянки з Житомирською ОДА, яка є розпорядником території поза межами населених пунктів.

Після цього стартувала процедура з ОВД. У наступні місяці ситуація була під пильним оком громадськості та депутатів різних рад

У той час з «Калюжі» вже почали викачувати воду. Але облдержадміністрація  зупинила незаконні роботи через суспільний резонанс та невідповідність у документах.

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини