Про «Калюжу»: короткий огляд «негласних» громадських слухань

Повноцінні громадські обговорення не можна збирати через карантинні обмеження, але є план дій.

У п’ятницю, 12 березня у великій залі адмінприміщення Малинської міськради відбулось громадське обговорення щодо ситуації із майбутнім зони відпочинку «Калюжа». Попри те, що оголошення про зустріч громади було оприлюднене вчора, у мерії зібрались близько тридцяти осіб. Серед присутніх – представники влади, депутати та небайдужа громадськість.

У ЧОМУ СПРАВА

Нагадаємо, ТОВ «БМ Граніт-У», засновником якого за даними Youcontrol є Олександр Біденко, хоче рекультивувати «Калюжу», аби в майбутньому видобувати граніт для виробництва щебеню, каменю та заповнювачів для важкого асфальтобетону. Для цього мають «Спеціальний дозвіл на користування надрами» від 2007 року – на 20 років.

З 2017 року прокуратура намагалася повернути родовище власнику (Українківській сільраді), оскільки «утримання родовища, розробка якого протягом 10 років так і не розпочалася, суперечить інтересам держави та територіальної громади, які не одержують очікуваний прибуток від пов’язаної із використанням надр діяльності».

Але за півтора року у судах підприємцям вдалось довести своє право користування надрами.

У 2019 році ТОВ «БМ Граніт-У» укладає договір оренди земельної ділянки з Житомирською ОДА.

Варто зазначити, що депутати Малинської районної ради були обізнані про наміри видобутку ще у 2018 році. Тоді районна рада прийняла рішення про затвердження технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на яке при укладанні договору посилалася ОДА.

Але для початку діяльності компанії необхідно було пройти процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД). Для розуміння, ОВД, яку запровадили у 2017 році, замінює колишню процедуру екологічної експертизи і є фактично основним дозвільним документом для провадження господарської діяльності. Процедура займає від чотирьох до восьми місяців і передбачає кілька етапів. Зокрема, повідомлення у місцеві органи про плани роботи, публікація звіту у реєстрі ОВД та, найголовніше, проведення громадських обговорень. На підставі звіту та думки громади впродовж 25 днів управління екології облдержадміністрації надає свій висновок щодо впливу на довкілля.

Відповідне повідомлення про намір видобувати граніт ТОВ «БМ Граніт-У» розмістило у реєстрі ОВД ще 10 січня 2019 року. Впродовж лютого того року вносились зауваження та пропозиції.

Слід зазначити, що про «обговорення» стало відомо, лише тоді, коли підприємці завезли обладнання на об’єкт та почали відкачувати воду з «Калюжі».

У наступні місяці ситуація була під пильним оком громадськості та депутатів різних рад

Тоді у 2019 році Житомирська ОДА зупинила незаконні роботи через суспільний резонанс та невідповідність у документах. Там зазначалося, що Малин знаходиться за 6 км від об’єкта та посилалися на село Городище, яке з 1975 року є частиною міста.

ЩО МАЄМО ТЕПЕР

Історія має продовження. Через два роки (!) в реєстрі ОВД опублікували «Звіт з оцінки впливу на довкілля розробки та подальшої рекультивації Малинського родовища гранітів ділянка Городищенська в Коростенському (Малинському) районі Житомирської області». 

На близько 230 сторінках компанія намагається переконати, чому своєю діяльністю не шкодитиме довкіллю…

У Малинській громаді вирішили підсумувати різні думки з приводу одіозної ситуації під час громадських слухань. Оскільки зараз карантин, проводити громадські обговорення у звичному форматі із реєстрацією учасників не можна.

Але позаяк питання наболіле небайдужі малинці зустрілись у стінах ради, щоб спільно знайти вихід із ситуації. Адже, нагадаємо, у громади є всього 25 днів від моменту публікації звіту на проведення громадських слухань та внесення зауважень.

ЩО ДАЛІ

Громадські обговорення вів заступник міського голови Павло Іваненко – з його слів, мер Олександр Ситайло не зміг особисто бути присутнім через зустріч із представниками Житомирської ОДА.

«Однак Олександр Григорович (Ситайло, – ред.) просив наголосити, що влада Малина зацікавлена в тому, щоби «Калюжа» залишилась місцем відпочинку малинців. До 2 квітня ми маємо подати усі пропозиції та зауваження стосовно ОВД, яка нині оприлюднений у реєстрі», – зазначив Павло Іваненко.

Він нагадав, що з 2009 року, згідно із чинним законодавством, розпорядником земель промисловості за межами населеного пункту є Житомирська ОДА, тому усі звернення та пропозиції потрібно скеровувати обласним чиновникам.

Оскільки зараз карантин, радник мера Дмитро Кисельчук запропонував, щоби небайдужі сформулювати свої зауваження у письмовому вигляді. І чим більше звернень та зауважень буде з приводу звіту ОВД, тим більша ймовірність не допустити діяльність підприємства, – вважали присутні у залі.

Також звучали пропозиції ініціювати розірвання договору оренди компанії на територію родовища і прийняти рішення про розширення меж Малина на ці землі. Мовляв, такий крок допоможе зробити Малинську громаду кінцевим розпорядником цих ділянок. 

Серед пропозицій ще декілька важливих пунктів. Так, наприклад, учасники обговорення цікавились, чи хтось поніс відповідальність за неправдиву інформацію, вказану у повідомленні про планову діяльність ще у 2019 році. Зокрема, там йшлося про те, що Малин розташований на відстані 6 км (!!!) від родовища..

Виникали питання і до того, що у пакеті документів, які надаються для ОВД вже в 2021 році, прикріплені листи екологічної інспекції від 2019 року, яка в своїх висновках посилається на неіснуюче село Городище та Українківську сільську раду. Водночас Малин абсолютно не згадується. Виходить, що екологічна служба керується неправдивою інформацією. І такий документ можна вважати фіктивним…

Також у новому санітарному висновку від 2020 року вказується, що добувна діяльність буде проводитися на відстані 500 метрів від міста – тільки в тій частині кар’єру, де дотримана норма. А от на території, яка розташована ближче, лише складатимуться відходи. Тому звучала пропозиція перевірити оцінку цієї межі землевпорядниками та представниками міської влади, і потворно визначити цю «лінію відмежування»?

Ще одним важливим зауваженням – було оцінити сумарний вплив нового родовища і вже діючого каменедобувного підприємства на довкілля.

Вкінці слухань заступник міського голови запропонував створити ініціативну групу із трьох-чотирьох осіб, які на підставі усіх занотованих пропозицій та зауважень відстежуватимуть розвиток питання. І координуватимуть дії із міською владою.

ІнфоМалин
ІнфоМалинhttps://malyn.media/
Тут оселилися адміністратори сайту MALYN.MEDIA. Маєте запитання, бачите негаразди в роботі сайту чи хочете повідомити новину — сконтактуйте з нами через e-mail або сторінку у Facebook. Тисніть на відповідну піктограму.

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини