«Гарячих обідів немає, бо не знайшли підрядника»: головний освітянин Малинщини про ситуацію з харчуванням у школах

Віталій Коробейник переконує, що навіть за умови надання субвенції з держбюджету, не факт що малинські школярі матимуть гарячі обіди — підприємці не спішать надавати таку послугу

Цього тижня стало відомо, що уряд виділив субвенцію місцевим бюджетам на забезпечення харчування учнів початкових класів. Так, на період жовтень-грудень Малинська громада може отримати близько 2 млн грн. Але за умови, якщо дотримається певних вимог.

Так, для надання субвенції гаряче харчування має бути організоване для всіх учнів 1-4 класів, навчальний процес має бути очним або комбінованим. Заклади можуть організовувати харчування самостійно, через аутсорсинг або кейтеринг. При цьому вартість обідів для молодших класів не повинна перевищувати вартості для старших.

Субвенція може бути використана як для придбання харчів, так і для оплати послуг кейтерингу та/або аутсорсингу. 

Про те, як Малинська громада буде освоювати ці кошти; чи буде все ж цього року харчування у школах громади та що для цього потрібно, — у розмові MALYN.MEDIA з начальником Управління освіти Малинської міськради Віталієм Коробейником.

 — Пане Віталію, ми з вами спілкувалися у квітні й тоді ви обіцяли, що ймовірно з 1 вересня у школах Малинщини відновлять гарячі обіди Проте цього не сталося.

— Так, справді, з вересня місяця планували розпочати харчування. Втім не знайшли підрядника, який погодився б здійснювати ці послуги. Ми зверталися до підприємців, які займалися харчуванням до війни – зокрема, до таких як комбінат громадського харчування та інших. Проте вони відмовилися через різні причини: у когось бракує працівників, а для когось це економічно невигідно.

Тому на рівні міста розглядаємо можливість найму власних кухарів для організації процесу своїми силами, але це питання поки що не вирішене.

Для тимчасового вирішення проблеми, в середині вересня сесія погодила виділення 700 тисяч гривень на компенсацію дітям, які мали отримувати харчування. Ці кошти будуть виплачувати починаючи з вересня.

Якщо підсумувати, проблема з організацією харчування залишається через кілька ризиків: можливість повітряних тривог, які можуть перешкодити процесу приготування їжі, а також економічна невигідність. Бо навіть при вартості 50 гривень за обід підприємці вважають, що це призведе до збитків.

—  Нещодавно у фейсбуці було обговорення цієї теми. І авторка допису Ольга Єсипчук говорила, що вона спілкувалася з рестораном «Асторія» і ті наче й готові надавати послугу. Проте кажуть, що до них мерія і не зверталася. Що ви на це скажете?

— Для мене це нова інформація. По правді кажучи, ми не зверталися до Асторії. Але готовий одразу після нашої розмови до них зателефонувати. Це цікавий варіант. Головне, щоб вони могли вкластися в наш бюджет і доставити їжу вчасно.

Ми нещодавно розмовляли з керівником закладу «Ранчо». Спочатку він погодився подумати, але потім відмовився. Сказав, що шкільне харчування – це дуже відповідальна справа, і він не впевнений, що зможе все організувати правильно.

— Раніше ви зазначали, що розглядаєте варіант, щоб організувати одну кухню на базі однієї зі шкіл, і вже звідти розвозити по інших школах. Це ще актуально?

— Ми провели детальний аналіз та розрахували потреби в обладнанні та продуктах для організації харчування в наших навчальних закладах. Зокрема, розглянули можливість залучення місцевих підприємств харчування, таких як кафе, до приготування їжі. Цей варіант мав ряд переваг: наявність обладнання та досвідченого персоналу. Проте, попри наші пропозиції, підприємці вважають цей проєкт для себе неефективним.

Альтернативним рішенням є створення однієї або кількох централізованих кухонь, які готуватимуть їжу для кількох навчальних закладів. Цей підхід дозволить оптимізувати витрати та забезпечити більш стабільну якість обідів.

На сьогодні розглядаємо два основні варіанти реалізації цього проєкту. Перший — створення централізованої кухні. У такому разі ми беремо на себе організацію та управління кухнею, забезпечуючи її необхідним обладнанням та персоналом. Або ж другий — найм кухарів у кожну школу. Цей варіант є менш ефективним з економічного погляду, оскільки потребує більших витрат на оплату праці.

На наш погляд,  централізована кухня є більш вигідним рішенням. Тому ми пропонуємо розділити навчальні заклади на групи та організувати доставку готових страв вже звідти.

Для навчальних закладів, які мають власні харчоблоки (наприклад, ті, які поєднуються з дитячими садками), ми пропонуємо доплачувати кухарям за додатковий обсяг роботи – це оптимальний варіант, як на мене. Водночас для закладів, які не мають харчоблоків (наприклад, Луки, Горинь, Слобідка), організуємо доставку вже готових страв.

— До речі, в цьому ж обговоренні у фейсбуці, про який згадувала вище, йшлося про те, що на балансі шкіл відсутнє обладнання для приготування їжі. Мовляв, раніше ж на чомусь готували, а зараз — немає інвентаря.

— Зараз поясню. Раніше, коли ми хотіли годувати дітей в школі, то шукали компанію, яка б сама все організувала. Вони приносили з собою все необхідне: холодильники, посуд, навіть плити іноді давали.

Тепер ситуація трохи змінилася. Хоч у нас в школах залишилося деяке обладнання, наприклад, плити і холодильники, але багато чого немає, особливо посуду. Щоб почати готувати їжу самі, нам потрібно купити багато нового обладнання: каструлі, тарілки, термоси для транспортування їжі. Це коштує грошей.

— Гаразд. Повернімося до субвенції, яку готовий надавати Кабмін. Як Малинська громада її освоюватиме? Обіцяють 2 млн грн на громаду для харчування учнів 1-4 класів у період жовтень-грудень. Цієї суми багато-мало?

— Знову ж таки, треба почитати, що у постанові написано. І детально це вивчити. Не факт, що ми оголосимо тендер і вдасться знайти охочих підрядників. Вище ми вже з вами про це говорили.

Також треба зрозуміти, чи можемо ми за ці кошти самі організувати харчування, чи можемо витратити їх на закупку продуктів, на зарплату кухарів. Щодо зарплати я, до речі, маю найбільше сумнівів.

— А взагалі ви прораховували, скільки треба коштів на повернення харчування у школах? Про яку суму йдеться?

— Приблизно 20 млн грн.

— Це у рік?

— Так…На один навчальний рік. Але знову ж таки, треба розуміти, що ця сума включає харчування тільки усіх пільгових категорій, яких багато.

— Ще прошу уточнити, в який спосіб виплачуватиметься компенсація пільговим категоріям?

— Зараз виконком працює над затвердженням положення щодо того, в якому форматі ця компенсація надаватиметься.

Батьки збиратимуть необхідний пакет документів, що підтверджують належність дитини до певної пільгової категорії. До цих документів додаватиметься номер банківської картки, на яку здійснюватимуться виплати.

Наприкінці кожного місяця навчальний заклад подаватиме до управління освіти список учнів, які мають право на компенсацію, з урахуванням кількості днів відвідування.

Тобто, якщо дитина відвідувала заняття 21 день, то компенсація нараховується саме за цей період. Після цього нараховуватимуться кошти.

У будь-якому разі хочу запевнити, що ми шукаємо варіанти, аби повернути обіди у навчальні заклади. Сподіваюся, що найближчим часом це вдасться реалізувати.

Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини