Малинські хроніки: «…продолжают потреблять непроверенное на радиоактивность молоко»

У День ліквідатора публікуємо архівні документи про наслідки Чорнобильської катастрофи для Малинщини

Сьогодні, 14 грудня, в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Саме цього дня у 86-ому завершили будівництво саркофагу над зруйнованим енергоблоком… Нині відомо, що ліквідаторами аварії були близько 600 000 осіб, серед яких, зокрема, й наші земляки.

Так, 26 квітня 1986 р. о 1 год. 25 хв. на Чорнобильській атомній електростанції під час проведення планових випробувальних робіт на енергоблоці № 4 з різницею у дві секунди відбулося два надпотужні теплові вибухи.

Ударною хвилею було зруйновано саму конструкцію реактора та покрівлю центрального реакторного залу. Через відсутність захисної оболонки відбувся викид в атмосферу радіоактивних речовин, у тому числі ізотопів урану, плутонію, цезію-137, стронцію-90.

Як з’ясувалося згодом, сумарна радіація ізотопів, які потрапили у повітря після аварії, була в 30–40 разів більшою, ніж при вибуху атомної бомби в Хіросімі в серпні 1945 р.

29 квітня 1986 р. у Москві була сформована Оперативна група Політбюро ЦК КПРС для координації зусиль у мінімізації аварії. У короткі терміни сформувалася вертикаль управління з реагування на виклики надзвичайної ситуації.

В Україні, яка відчула на собі основні наслідки аварії, з’явились власні «ліквідаторські структури».

Оперативній групі Політбюро ЦК КПУ доручалося, перш за все, сконцентрувати увагу на евакуації із небезпечної території населення; забезпеченні постійного контролю за станом навколишнього середовища; проведенні роз’яснювальної роботи серед громадян; контролі за проведенням сільськогосподарських ро- біт і якістю продуктів харчування; поінформуванні союзних органів про ситуацію в столиці УРСР та інших регіонах республіки. 

Керівництво республіканських органів влади було усунуто Кремлем від активної участі у подоланні аварійної ситуації безпосередньо на Чорнобильській АЕС.

Читайте також — Малинські хроніки: «Секретно. Об экологической обстановке в Малинском районе…»

Сьогодні простежимо деякі події першого року після аварії на ЧАЕС в документах Оперативної групи Політбюро ЦК КПУ, в  яких згадується Малин та Малинщина.


Протокол №4 засідання Оперативної групи Політбюро ЦК Компартії України 6 травня 1986 р.

Оставшееся количество (153 чел.) рабочих чернобыльского филиала ПО «Октава» генеральному директору т. Тузову Д.М. принять на работу на малинский филиал объединения, обеспечить их размещение. Житомирскому облисполкому оказать т. Тузову необходимую помощь в размещении рабочих

Протокол № 6 засідання Оперативної групи Політбюро ЦК Компартії України 10 травня 1986 р.

До 11 мая 1986 г. подготовить для согласования предложения о завершении до 15 мая т.г. занятий учащихся: а) в 1–7 классах общеобразовательных школ Коростенского, Малинского, Народичского, Овручского районов Житомирской области, в Козелецком, Репкинском и Черниговском (бывшая Михайло-Коцюбинская территория) районов Черниговской области, а также в городах Бровары, Ирпень, Борисполь, Киево-Святошинском, Бориспольском, Броварском районах Киевской области, и направлении их в организованном порядке на летний отдых в пионерские лагеря.

Протокол №12 засідання Оперативної групи Політбюро ЦК Компартії України 16 травня 1986 р.

Считать, что сложившееся положение в ряде населенных пунктов за пределами 30-километровой зоны Чернобыльской АЭС, а также в Малинском, Народичском, Коростенском и Овручском районах Житомирской области, Черниговской, Козелецком и Репкинском районах Черниговской области требует прекращения потребления населением молока, полученного от коров, находящихся в этой местности.

Минздраву УССР усилить разъяснительную работу среди населения этих районов. Госагропрому УССР (т. Ткаченко), Житомирскому облисполкому (т. Ямчинско- му), Киевскому облисполкому (т. Плющу), Черниговскому облисполкому (т. Гришко):

обеспечить сбор от колхозов, совхозов и хозяйств населения этих районов всего молока и его переработку на сливочное масло;

организовать завоз в эти районы цельного молока из других районов ука- занных областей. Минторгу УССР (т. Старунскому) обеспечить завоз в указанные районы сухого и консервированного молока, детских молочных смесей для обеспечения питания детей.

Протокол №16 засідання Оперативної групи Політбюро ЦК Компартії України 22 травня 1986 р.

Согласиться с предложением Минэлектронпрома о строительстве в 1987– 1988 гг. в г. Малине Житомирской области производственного корпуса площадью 15 тыс. кв. м завода «Прожектор» ПО «Октава», жилья и объектов соцкультбыта.

Сейчас трудоустроено 220 чел., из них в Киев ездят автобусом из Макарова 56 чел.; в Малине Житомирской области есть завод, туда автобусами доставляется 30 чел. Остальные 134 чел. работают на заводе «1 Мая» в Макарове, на заводе авиационной промышленности.

Мы просили у Киевского горисполкома 80 квартир, и на 153 чел. в г. Малине. Ваше разрешение было. В соответствии с этим, мы просим о 43 квартирах, 19 квартир мы получили. В Малине можно построить 160-квартирный дом.

тов. ТУЗОВ — Мы не оставляем мысль вернуться, но когда это случится. В пятилетке есть по Малину корпус 15 тыс. кв. м, надо построить жилье, начиная с этого года и в следующем году людей там иметь.

Протокол No 20 засідання Оперативної групи Політбюро ЦК Компартії України 27 травня 1986 р

Отметить, что Житомирский облисполком (т. Ямчинский) не полностью обеспечил выполнение решения Оперативной группы Политбюро ЦК Компартии Украины от 16 мая 1986 г., вследствие чего отдельные семьи в населенных пунктах Народичского, Овручского, Коростенского и Малинского районов продолжают потреблять непроверенное на радиоактивность молоко, полученное от личных коров.

Протокол №38 засідання Оперативної групи Політбюро ЦК Компартії України 13 серпня 1986 р.

В настоящее время уровень радиоактивного загрязнения на поверхности почвы в 26 районах от 1900 миллирентген в час до 70. В этих районах в основном завершена уборка зерновых культур. Из ряда хозяйств поступает зерно загрязненное, мы его сконцентрировали на токах, укрыли пленкой и, видимо, переработаем на комбикорма.

Из хозяйств с повышенной радиоактивной загрязненностью скот эвакуирован за 60-км зону. Пораженный скот забили на Житомирском мясокомбинате. Из молока повышенной радиоактивной загрязненности изготовлено 683 тонны масла. Эта продукция находится на хранении. Ветслужба и медработники еще раз сделают анализы, внесут предложения.

Из 30-км зоны переселено 19 колхозов и совхозов, 66 населенны пунктов, 24,3 тыс. человек сельского населения, временно проживают в домах частного сектора. Все трудоустроены.

Протокол No 53 засідання Оперативної групи Політбюро ЦК Компартії України 7 травня 1987 р

Не привлекать в т.г. учащихся школ, профтехучилищ и техникумов к участию в сельскохозяйственных работах на территории Киевской области, Коростенского, Лугинского и Малинского районов Житомирской, Козелецкого, Репкинского и Черниговского районов Черниговской областей. Совместно с Госагропромом УССР решить вопрос использования имеющихся в этих районах лагерей труда и отдыха для размещения взрослых, направляемых на полевые работы и уборку урожая.

Минпросу УССР, Киевскому горисполкому, Киевскому, Житомирскому и Черниговскому облисполкомам предусмотреть проведение летней трудовой практики для учащихся 4–9 классов школ г. Киева и Киевской области, Коростенского, Лугинского и Малинского районов Житомирской, Козелецкого, Репкинского и Черниговского районов Черниговской областей на близлежащих промышленных предприятиях, в учебно-производственных комбинатах и непосредственно в школах.

Надалі, в 1987–1988 роках, Малин виокремлено не фігурує в протоколах оперативного штабу.


Пропонуємо переглянути фільм режисера Георгія Шкляревського, знятий на Українській студії хронікально-документальних фільмів у Народицькому районі Житомирської області в 1988 році.

Народицький район. 2 роки після аварії.

Документ Урядової комісії: «Перелік відомостей з питань аварії на ЧАЕС, які не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, передачах по радіо і телебаченню», №423 від 24 вересня 1987 року. Пропонувалося засекретити:

«1. Відомості про рівні радіаційного забруднення по окремим населеним пунктам, що перевищують рівень (ПДУ). 2. Сведения про показники погіршення фізичної працездатності, втрати професійних навичок експлуатаційного персоналу, що працює в особливих умовах на ЧАЕС або осіб, залучених до ліквідації наслідків аварії».

Голова групи експертів з Госкоматомэнерго СРСР П.М. Верхових повідомив голові Держкіно СРСР А.І. Камшалову і директору «Укркинохроники» в листі №142 від 01.02.1989 року:

«Комісія експертів по Чорнобилю, переглянувши документальний фільм “Мікрофон”, вважає можливим вирішити відкриту демонстрацію цього фільму. У той же час комісія вважає за необхідне зазначити, що тенденційний і однобокий підбір фактів, багато з яких, на думку фахівців, сумнівні з політичної точки зору, може завдати шкоди Радянській державі».

ІнфоМалин
ІнфоМалинhttps://malyn.media/
Тут оселилися адміністратори сайту MALYN.MEDIA. Маєте запитання, бачите негаразди в роботі сайту чи хочете повідомити новину — сконтактуйте з нами через e-mail або сторінку у Facebook. Тисніть на відповідну піктограму.

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини