Коростень ледь не став гігантом радянського автопрому

Знаєте, що спільного у Коростеня і відомого фільму «Кавказька полонянка»? Автомобіль…

Легендарний мікроавтобус, на якому їде Ніна — головна героїня шедевру радянського кінематографу «Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика», у 60-х роках виготовляли на Коростенському машинобудівному заводі.

Йдеться про малосерійний мікроавтобус «Старт».

Вперше «Старт» виготовили у 1963 році у Сєвєродонецьку. До речі, комплектуючі використовували від ГАЗ-21. Пізніше його намагалися виробляти на Луганському автоскладальному заводі та у Донецьку.

У Коростені, як вдалось з’ясувати drevlian, автомобіль почали виготовляти аж із 1967 року. «Кавказьку полонянку» світові презентували роком раніше, у 1966-ому. Тобто, на жаль, екземпляр, який «засвітився» у відомій кінострічці, не походить із Коростеня. Втім, коростенці точно виготовляли такі ж.

«Отримали завдання у четвертому кварталі 1967 року виготовити 20 десятимісних мікроавтобусів «Старт», а у наступному — 100 таких автомобілів. Вузли, двигуни буде постачати Горьківський автозавод, склопластик везтимуть із Сєвєродонецька. Раму, шасі та інші деталі виготовлятимуть на місці», — розповідав у 1967 році місцевій пресі тодішній директор Коростенського ремонтного заводу Костянтин Гапончук.

Попри плани, у Коростені виготовили лише 70 таких автомобілів. Але і це є практично половиною від загальної кількості випущених в СРСР «Стартів» — всього створили близько 150 мікроавтобусів. Готову продукцію відправляли у у Київ, Одесу, Львів, Крим, Москву, Самару, Тамбов тощо.

Оголошення в газеті “Радянське Полісся”, 1967 рік.

У ті часи автомобілі випускали білими, блакитними, жовтими та рожевими. Максимальна їх швидкість — 120 км/год. Кузов виготовляли зі склопластику, сидіння обшивали штучною шкірою. У салоні навіть були радіоприймач та пічка. В окремих мікроавтобусах передбачали місце під міні-холодильник. Капот двигуна під час зупинок міг легко перетворитись на столик для гри в шахи.

Першочергово «Старт» призначався для туристичних сімейних поїздок. Однак в СРСР ці автомобілі використовували і як маршрутні таксі. Окремі екземпляри мікроавтобусів переробляли у машини швидкої допомоги, міліцейські авто та спецтранспорт для працівників КДБ.

Історія коростенських «Стартів» закінчилася в 1968 році — авторемонтний завод тоді став дослідним заводом і почав освоювати нову продукцію. До наших днів збереглися лише чотири екземпляри мікроавтобусів.

Олена ПЕТРЕНКО

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини