Співробітники ДСНС першими виїжджають на місця авіаударів та знають усі нюанси наслідків війни
MALYN.MEDIA — наш телеграм канал
Вже три тижні рятувальники усієї країни разом з іншими екстреними службами воюють на передовій та в тилу. Виїжджають на місця вибухів, гасять пожежі від авіаударів, розбирають завали, рятують вцілілих і дістають з-під руїн тих, кому не судилося вижити.
Сьогодні про будні війни на Малинщині говоримо з провідним інспектором відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Коростенського райуправління ГУ ДСНС України в Житомирській області Іваном Буханчуком.
— Іване, як під час війни працюють співробітники ДСНС на Малинщині?
— Від початку війни перейшли у посилений режим роботи. Збільшили кількість караулів, які заступають на чергування. Зараз рятувальники чергують через добу. Фактично нас удвічі більше на службі, ніж у мирний час. Допомагають колеги з Ірпеня та Києва. Постійно перебувають у бойовій готовності кілька автомобілів, автодрабина, автоцистерни, а також спеціальна аварійно-рятувальна машина.
— Чи достатньо вам рук, бо розуміємо, що зараз роботи суттєво побільшало?
— Завали допомагають розбирати волонтери — у Малині їх дуже багато. Коли у пожежній частині під час бомбардування центру міста повністю повибивало вікна, цивільні мешканці нам також допомагали. Хлопці і дах латали, і вікна забивали. Оскільки особовий склад постійно перебуває у приміщенні, то мали якось тимчасово утеплитися. Дякуємо усім, хто долучився.
— З якими службами нині співпрацюєте?
— Всі зараз об’єдналися: і ДСНС, і поліція, і газова служба, і швидка допомога. Зазвичай на місця обстрілів виїжджаємо колективно і дуже злагоджено працюємо, допомагаючи один одному, якщо хтось затримується. Ось коли Юрівку обстріляли, ми до приїзду швидкої надавали першу допомогу постраждалій жінці: оглядали її, не дозволяли рухатися, бо могла бути внутрішня кровотеча. І вже потім передали медикам.
Газовики також важлива частина нашої команди, бо дуже час внаслідок ворожих обстрілів пошкоджується газопровід, а це небезпечно.
— Який з обстрілів залишив вам найбільше емоцій?
— Коли ти бачиш одним з перших, як твоє місто чи село рівняють із землею, емоцій завжди багато. Але найбільше нас усіх вразив перший обстріл Юрівки, коли ціла сім’я загинула із немовлятами… Там і жертв найбільше з усіх.
Під час другого обстрілу Юрівки вчора, 15 березня, теж довелося самостійно перевіряти пульс у потерпілої, яка вже, на жаль, була мертвою. Найцінніше — це людське життя, тому такі випадки залишають сліди в голові та на серці…
— Як малинці можуть допомогти рятувальникам?
— Мені телефонують практично кожного дня і пропонують свою допомогу. Проте ми не можемо непідготовлених людей долучати до служби. Єдиний варіант, як я вже казав, це допомагати розбирати завали після потужних авіаударів. Бо роботи там непочатий край…
— Від першого дня війни нам усім наголошують: звучать сирени – ховайтеся у підвали. Чи дотримуються наші мешканці застережень?
— Посеред дня не сильно ховаються. А ближче до вечора вже більш відповідально ставляться до сирен. Я сам живу у багатоповерхівці, то постійно бачу, як люди ходять у підвали. Ще раз наголошу: не нехтуйте сигналом тривоги і, де в би не були, шукайте надійного укриття. Навіть, якщо ви на вулиці, то не дивіться вгору, а падайте на землю чи за якусь стіну, й рятуйте себе.
— Чому важливо не називати точну адресу після обстрілів? Давайте ще раз про це нагадаємо…
— Силові структури попереджають: зараз дуже багато ворожих агентів сидить у фейсбуці й відстежує такі повідомлення. Якщо ви, припустимо, кажете, що от, щойно бахнуло на розі вулиці №1, то окупанти можуть це помітити і наступного разу підкоригують вогонь так, аби жертв та руйнувань було ще більше.
Сьогодні люди вже в принципі навчилися це розуміти. І оперативно нападають у соцмережах на тих, хто публікує адреси. У мене також прохання до адміністраторів місцевих фейсбук-груп: видаляйте такі дописи негайно!
— Чи багато надходить повідомлень у ДСНС про підозрілі предмети на наших територіях? Розуміємо, що все не розривається… Як ви дієте у таких випадках?
— Люди нам телефонують, описують знахідку і ми оперативно знешкоджуємо. Також сьогодні (16 березня, – ред.) на Малинщині буде працювати група піротехніків, які оглядатимуть наші території й будуть знешкоджувати залишки, які не розірвалися.
У Малині не маємо свого піротехнічного підрозділу, тому викликаємо колег із Житомира. Вони відповідально та оперативно проводять зачистки території від дій ворога. Будьте обережними та бережіть себе!
Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО
Читайте також — Будні війни у Малині та громаді: розмова з Олександром Ситайлом