Говоримо з міським головою Олександром Ситайлом про найактуальніші питання Малинщини в час війни
MALYN.MEDIA — наш телеграм канал
В останні два тижні усі ми, як ніколи раніше, переконалися: правдива і вчасна інформація допомагає не лише тримати інформаційний фронт, а й жити під час війни – шукати ліки, харчі, вчасно ховатися в укриття, евакуйовуватися з місць небезпеки…
Аби тримати руку на пульсі та давати вам розуміння ситуації на Малинщині, MALYN.MEDIA регулярно публікуватиме короткі розмови із нашим мером – Олександром Ситайлом. Сьогодні говоримо про ліки, пальне, гуманітарну допомогу та евакуацію з міста.
– Олександре Григоровичу, коротко підсумуйте, яка ситуація у Малині та Малинській громаді станом на 10 березня.
– Як і вся Україна, ми 15 дні у стані війни. Від 6-го березня ми відчуваємо цю війну безпосередньо. У Малині зруйнований центр, загинули люди, діти… Загалом ситуація відносно контрольована. Сьогодні багато чого залежить не тільки від нас. Але все те, на що маємо вплив, – намагаємося виконувати.
– За останні дні Малин двічі серйозно трощили з повітря…
– До такого не можливо бути готовим – коли вмирають люди, серед яких і працівники комунальної сфери. А також діти, яким року немає, чи 9-класник. Станом на 10 березня загинуло семеро наших земляків. Зруйновано багато приватних будинків, адміністративних будівель. Тому ми закликали і продовжуємо закликати місцевих, які залишаються у місті, ховатися в укриттях. Нині це єдиний спосіб зберегти ваші життя. Мерія постійно інформує про повітряну тривогу і буде це робити надалі.
– Як працюють комунальні служби, критична інфраструктура?
– Усі комунальні служби працюють. Критична інфраструктура також. Магазини відкриті, але не всі, звичайно. Асортимент товарів, звісно, менший, але харчі та все необхідне для існування є.
– Що стосується евакуації населення. Які конкретні кроки робить мерія?
– Працюють телефони гарячої лінії 0968572956, 0962938004, 0681710176, 0961218559, 0985414855 (номерів телефонів багато, бо постійно змінюються відповідальні особи), де ми приймаємо заявки від всіх охочих виїхати у безпечні місця.
Мова про дітей, жінок, людей похилого віку. Нашими силами, силами комунальних транспортних засобів, а також силами Житомирської ОДА та Укрзалізниці мешканці Малинщини мають можливість евакуюватися. Допомагають також волонтери. Дехто виїжджає на приватних авто. Хтось їде на Західну Україну, на Закарпаття. Хтось обирає закордон. Наші люди нині у різних країнах світу перечікують війну.
– Як працюють лікарні?
– Сьогодні лікарі фактично живуть на роботі. Медперсоналу меншає, бо деякі місцеві медики-жінки виїхали у безпечні міста. Але більшість лікарів пам’ятають про присягу Гіппократа і продовжують воювати на медичному фронті. Ми приймаємо багато поранених бійців. Паралельно усім потребуючим надають першу медичну допомогу. Дальшле проводять невідкладні операції. Тому велике дякую і шана нашим медикам!
– А яка ситуація зі спецліками?
– З того, що мені відомо, наразі у лікарнях є необхідна кількість потрібних ліків. Зокрема, й спеціальних для важкохворих пацієнтів чи пацієнтів, які потребують постійного лікування. Є ліки, які передають на передову. Помагають і міжнародні волонтерські організації. Область також підключається, приватні структури помагають.
Ситуація, звісно, не така налагоджена, як до війни, але можливість дістати важкодоступні ліки є.
– Села Малинщини в умовах війни… Що про це можете сказати?
– Усі старости нашої громади на своїх робочих місцях. Спільно працюємо, налагоджуємо логістику, допомагаємо один одному. Багато волонтерів та підприємців із сіл також нас підтримують.
– У час війни по багатьох містах розгортають гуманітарні штаби. Чи плануються такі у Малині і як на рівні мерії будете помагати громаді?
– Поки що працюємо так: приймаємо за телефонами мерії (0630795997, 0674554186) заявки від мешканців і точково намагаємося закривати потреби. Також щодня постачаємо продукти у критичну інфраструктуру, від якої залежить життя громади. У селах старости особисто допомагають постачати продукти тим, хто їх потребує.
Нам допомагають також громади, які не бомбардують або бомбардують мінімально. Говорю про Олевську, Чоповицьку та Радомишльську громади. Також надходить допомога з-за кордону.
– І на завершення – яка ситуація з пальним і які є варіанти вирішення?
– Ситуація з пальним дуже складна. Сьогодні маємо можливість заправляти тільки транспорт критичної інфраструктури. АЗС відпускає пальне в лімітованій кількості або й не відпускають зовсім. Як буде завтра – говорити складно. Тримаймося!
Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО