Житомир, на відміну від області, відстає у боротьбі із проросійською церквою
Станом на 10 квітня у місті залишається чимало храмів, які належать до московського патріархату і питання переходу до ПЦУ на загал не підіймається. Єпископ Житомирський і Овруцький Паїсій пояснює це тим, що механізм відрізняється, мовляв, все залежить від місцевої влади, пише Житомир.інфо.
«У місті перехід трохи відрізняється від того, як це у селах. Людина, яка хоче залишити храм московського патріархату, вона переходить в інший храм. Як у нашому місті, залишили Преображенський і прийшли у Михайлівський. Тому що храм стоїть на балансі місцевої влади. І тут має бути рішення влади», – каже єпископ Житомирський і Овруцький Паїсій.
Міський голова Житомира з цим не погоджується: «Вони не належать місту, як кажуть деякі. Статус цих будівель не визначений».
До того ж мер каже: наразі до кінця невідомо, кому належить майно храмів.Тому міська рада почала вивчати документи.
«Ми сьогодні вивчаємо цю ситуацію. Зараз вивчаємо архіви, реєстраторів, всі дані про реєстрацію. Наприклад собор (ред. Спасо-Преображенський собо́р), який знаходиться біля площі Перемоги – цей собор у 1941 році відкрили двері та там почалося богослужіння. А ось документів про передачу, ніяких поки що не знайшли. Цей собор (ред. Свято-Хрестовоздвиженський кафедральний собор) був у 2011 році переданий обласною радою переданий, до цього там був музей природи. Він був переданий саме церкві, після цього там відновили богослужіння. Тому сьогодні ми фактично шукаємо всі документи, щоб зрозуміти майно кому належить», – розповідає Сергій Сухомлин.
Інформацію, яку вдасться зібрати покажуть депутатам на сесії. Міський голова не каже, що буде прийматися якесь конкретне рішення, але обговорити існування московського патріархату у Житомирі планують.
«Сьогодні ми бачили рішення Хмельницької міської ради, Рівненська обласна рада прийняла рішення про скасування актів постійного користування. Все це ми вивчаємо, завтра збираємо голів фракцій на 12:00, і це одне з питань, яке будемо обговорювати. Але є вже офіційна позиція держави, агентство саме по релігії каже: ті рішення, які місцеві ради приймають щодо передачі є незаконними. Найближчим часом буде прийнятий закон України, який робить неможливу роботу церкви в Україні, офіс якої знаходиться у москві», – говорить міський голова Житомира.
Чому тільки зараз вирішили дослідити документи? Мер відповідає:
«А не було позиції держави. На мої висловлювання у вашій студії рік тому на мене багато було критики й тиску, що не потрібно під час війни розхитувати ситуації. Фактично не було запиту від держави і суспільства. Сьогодні ситуація змінилася».
Як писало MALYN.MEDIA, на Житомирщині досі нараховують понад 150 церков московського патріархату. Загалом по Україні таких 8500.
Читайте також — «Дітей вбивають, а в Малині моляться за Кіріла»: інтерв’ю з настоятелем Олегом Власюком