У 1923 році команда з Малина взяла участь у відкритті «Червоного стадіону» — НСК «Олімпійський»

Про маловідомий епізод з історії футболу

Історія малинського футболу веде свій відлік з 1923 року. Про це пише Футбольний портал Малинщини.

«Перша футбольна команда у м. Малині створюється на папе­ровій фабриці у 1923 році. Організаторами команди “Папірник” були Микола Сидорович та Іван Кравченко. Звичайно, що футбол тих часів багато чим відрізнявся від су­часного <…>. Але любов до спорту, зокрема, до футболу, вже полонила людські серця. Пізніше робітники паперової фабрики самотужки побудували власний стадіон, на якому і проводили змагання…»

Але в статті про історію малинського футболу не згадано про один цікавий факт. Збірна команда з Малина брала участь у відкритті головного стадіону країни.

Про такий факт ми можемо прочитати на сайті Української асоціації футболу:

«Славна футбольна історія й у Малині, де першу футбольну команду створили ще в 1923-му − при паперовій фабриці. І “Папірник” одразу ж проявив себе як один із найперспективніших колективів Київської губернії, до складу котрої входило тодішнє село Малин. Між іншим, збірна Малина взяла участь у відкритті столичного Червоного стадіону, що нині відомий як НСК “Олімпійський”. У рамках губернської олімпіади 12 серпня 1923 малинські футболісти поступились команді Шулявського спортклубу − 0:2».

Якось аж не віриться, що таке могли пропустити в літописі місцевого футболу. І чи справді це так? Тому шукаємо…

У Вікіпедії на сторінці НСК Олімпійський читаємо таке:

«Днем створення стадіону вважають 12 серпня 1923 року, коли на “Червоному стадіоні ім. Л. Троцького” були проведені змагання першої Олімпіади Київщини.

Проєкт стадіону був розроблений молодим інженером Л. І. Пільвінським. Для південної та східної трибун використали схили Черепанової гори. З уламків будівель збудували північну та західну трибуни, засипавши їх землею.

Днем народження “Олімпійського” вважається 12 серпня 1923 року. Перша назва — “Червоний стадіон імені Л. Троцького”. Перші змагання — Олімпіада Київщини».

Сказати, що інформації про ту Олімпіаду нема — нічого не сказати. Здавалося б, грандіозний захід, але написано про це мало. А про футбольний турнір — то й мови нема.

Десь можемо знайти, що переможцем стала команда «Желдор» (від ЖелезноДорожник). Тоді це був головний футбольний клуб Києва. Але схоже це пізніша історія й «Желдор» не брав участі в церемонії відкриття стадіону. Часто інформація, яка лежить на поверхні не відповідає дійсності.

Привертає увагу те, що відкриття стадіону декілька разів переносилося, а роботи проводилися поспіхом, тож можливо й дата розмилася через це. Та сам факт відкриття стадіону незаперечний. Але чи брала участь у заході команда з Малина?

Завісу нам відкриє стаття Анатолія Коломійця на сайті Асоціація футболу міста Києва.

«Дата відкриття губернської Олімпіади переносилася з 5 на 11 серпня, а потім — на 12-е. Про урочисте відкриття стадіону 1 серпня, звісно, забули й насамперед тому, що відкривати, як з’ясувалося, не було чого. Звичайно, інакше не могло бути, бо навіть нині за пів року зробити щось, що насправді заслуговує уваги, навіть на рівному місці, а не на руїнах, дуже важко.

Але відкриття Олімпіади все-таки відбулося. Перші змагання на Червоному стадіоні були проведені 12 серпня 1923 року і саме цей день, а не якийсь інший, є днем народження стадіону.

На Олімпіаді мали виступити спортсмени з Умані, Білої Церкви та Черкас, але прибуло тільки 38 представників з Умані та 14 — з Малина.

Відкриття Олімпіади відбулося опівдні (близько 13–00). Спочатку урочистим маршем на стадіон вийшли учасники, а потім губвоєнком Попов (Лайош Гавро уже відбув з Києва і не був присутній на відкритті свого творіння — Прим. авт.) оголосив Олімпіаду відкритою.

З вітаннями виступили представники Київської та Уманської рад фізичної культури, начальник губвсевобучу та київський окрвоєнком. Після цього й розпочалися змагання легкоатлетів, а також був проведений один тайм товариського матчу між Шулявським Спортклубом і збірною міста Малина (2:0). Увечері присутні переглянули на великому екрані кінофільм «Хто вбивця?».

“Зірка” на церемонії відкриття стадіону

А де ж такі відомі нам з давніх років епізоди відкриття стадіону, як гра у «живі шахи», де гімнастичні вправи й піраміди? Чого не було, того не було. Все це «красива» фальсифікація фактів. Насправді «живі шахи» з’явилися значно пізніше — 1925 року, а гігантська піраміда зі спортсменів у вигляді зірки — взагалі 1928 року…»

Так виглядав “Червоний стадіон”. Фото, яким часто позначають церемонію відкриття стадіону, але воно є давнішим — 1924 року

Для любителів історії футболу повний текст статті за посиланням «Деякі маловідомі подробиці щодо заснування НСК «Олімпійський».

Не багато й немало — команда з Малина в єдиному матчі брала участь у відкритті головного стадіону країни.

Зауважу, що не мав наміру писати про це повноцінну історію, тому й блог такий — у форматі закладок, або як чернетка для тих, хто схоче дослідити тему глибше, та підняти на знамена історії нашого міста.

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини