«Не потрібно лякати людей катаклізмами під час опалювального сезону», – Володимир Литвин

Які шанси пережити опалювальний сезон без форс-мажорів


Традиційно опалювальний сезон в Україні розпочинається із середини жовтня. Проте, за новими правилами, якщо середньодобова температура протягом трьох діб у регіоні не підіймається вище восьми градусів, рішення про запуск тепла ухвалює місцева влада.

Чи готова держава забезпечити населення доступним газом та електроенергією і чи будуть українці спроможні оплатити рахунки за комунальні послуги – запитали у Володимира Литвина, академіка НАН України та лідера “Народної партії”.

Володимире Михайловичу, Україна зараз перебуває “на порозі” опалювального сезону. Нас вже попереджають, що через енергетичну кризу в Європі він буде складним. Які шанси пройти цей опалювальний сезон без зривів та форс-мажорів?

– Все залежатиме від того, як буде розуміти цю проблему і наскільки відповідально поставиться до неї влада у Києві та на місцях. Якщо через нинішнє нехлюйство високопосадовців буде проблема з газом, то для  людей з сільської місцевості потрібно завезти хоча б вугілля чи допомогти дровами.

 Потрібно, щоб влада, починаючи із ОТГ, з кожною людиною говорила, і розуміла, що треба зробити, щоб допомогти їй “вижити”. Бо ж частина людей вимушено вимикає газ, бувши неспроможною сплатити рахунки, і сидить в холоднечі. По всій країні потрібно негайно зробити ревізію, щоб зрозуміти, які в нас є ресурси і резерви. І сказати людям: ми вас забезпечимо твердим паливом, бо розуміємо, що ви не в змозі сплачувати за цей газ.

 З містами ситуація інша. Зрозуміло, що у багатоповерховий будинок дрова не завезеш. Тут треба зробити так, щоб вони були забезпечені газом. Необхідно розумно працювати, а не вигукувати гасла. Я впевнений, це якраз той момент, коли влада зобов’язана продемонструвати розуміння і бачення людських проблем, щоб народ відчув врешті-решт, що їх чують та для них працюють.

Ми пам’ятаємо, що на початку цього року Україну сколихнула хвиля так званих “тарифних протестів” – коли намагалися різко підняти ціну на комунальні послуги. На Вашу думку, чого чекати у цьому опалювальному сезоні?

– Річ у тім, що в Україні собівартість кубометру газу власного видобутку – одна гривня. Про це заявили офіційні представники “Нафтогазу”. А нам зараз обіцяють втримати ціну на рівні близько восьми гривень. Треба дати людям пояснення: чому   вартість газу для споживача у вісім разів дорожча. Це перший момент.

Другий – підписали меморандум. Меморандум – це не закон, а просто понятійне спільне рішення для того, щоб демонструвати, що, начебто, дбають про людей.  Напустили туману. І все. Гадають, що свою місію виконали. А якою буде відповідальність, якщо цей меморандум не буде виконаний? Жодної!

І третій аспект – де держава візьме кошти і чи реально вона передасть їх, скажімо, у Житомирську, Новоград-Волинську чи Малинську міську раду на те, щоб компенсувати різницю в тарифах? Кошти потрібні немаленькі. Припускаю, що вони зроблять такий крок – припинять виплачувати субсидії. А до кінця року потрібно виплатити щонайменше 12 млрд тим сім’ям, які не можуть сплатити комунальні послуги навіть в тих обсягах, які є сьогодні. Не кажучи вже про ті ціни, які будуть надалі.


Є ще одна проблема: ціна на газ для виробництва різко зросте – вже зараз до 40 грн за кубометр. Приклад – виробництво мінеральних добрив. 70% їхньої вартості – це вартість газу. Знову ж таки ціна блакитного палива прив’язується до ціни на нафту і відповідно на нафтопродукти – тож і на ринок пального чекає суттєве здорожчання. Випікання хліба – теж газ. Виробництво цукру – газ. Як компенсувати ці втрати, які зазнає наше населення, при тому, що мінімальну заробітну платню у 2022 році мають намір підняти всього на 200 грн, а пенсії – взагалі на мізер.

Очевидно, що потрібно дивитися на цю проблему і діяти в цілісності. А не сказати людям: ви сьогодні будете платити те, що ви платили раніше і все буде добре. А коли вони прийдуть до крамниці і побачать цінники? Коли говоримо про проблему тарифів, то повинно бути розуміння, що це не зачіпає якусь одну тему. Це загалом зачіпає наше життя, бо людина сьогодні прив’язана до енергоносіїв.

Ще одна гостра проблема. З 1-го жовтня знизили ціну на електроенергію для населення на 17% – 1,44 грн за кВт/год. У Світовому банку заявляють, що таке рішення може поставити під загрозу фінансове оздоровлення сектора і рекомендують поступово підвищувати тарифи. На Вашу думку, як довго втримається така ціна?

– Я не хочу навіювати похмурі перспективи, але ми прекрасно розуміємо, що Україна залежна від міжнародних фінансових інституцій, насамперед – від Міжнародного валютного фонду. Наша країна підписала Європейську енергетичну хартію. Що це означає? Що в нас, скажімо, ціна на газ, електроенергію та дизель/бензин має бути така, як у Європі. Але при цьому ніде не зазначили, що заробітна платня, пенсії і взагалі середній соціальний дохід населення повинен теж бути таким, як у Європі.

Відтак Україну намагаються підтягнути до європейських стандартів коштом приниження і приреченості на злидні українських громадян. Тож заявлена ціна довго не втримається, бо МВФ і Світовий банк не дадуть коштів. А якщо фінансів не буде, то зупиниться будь-яка співпраця, без якої Україна буде оголошена банкрутом.

Сьогодні влада в першу чергу повинна вирішити проблему енергоносіїв. Підійти до цього питання комплексно. Замість того, щоб лякати один одного можливими катаклізмами під час зимового періоду чи заспокоювати населення і обіцяти, що все буде добре – треба реально оцінювати ситуацію і негайно  налагодити процес забезпечення українців теплом у необхідних обсягах та за прийнятну вартість. Але очевидно, що у високих кабінетах бояться говорити з народом відверто.

ІнфоМалин
ІнфоМалинhttps://malyn.media/
Тут оселилися адміністратори сайту MALYN.MEDIA. Маєте запитання, бачите негаразди в роботі сайту чи хочете повідомити новину — сконтактуйте з нами через e-mail або сторінку у Facebook. Тисніть на відповідну піктограму.

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини