«Нашим людям байдуже – вони збирають гриби»: пожежник про заміновану Малинщину

Трирічні діти граються гранатами, а дорослі ігнорують заборону ходити у ліс

Андрій Охріменко вже 9-й рік працює начальником караулу 13-ої пожежно-рятувальної частини Малина. Останнім часом виконує ще одну важливу роль — ідентифікує вибухонебезпечні предмети, які знаходять на території Малинської громади. Окрім цього, займається розмінуванням.

Цього року, з початком нової війни, у нього роботи – непочатий край. Каже, що інколи доводилося по кілька разів на тиждень виїжджати на виклик. Однак не так втомлює частота викликів, як дивує байдужість мешканців. Попри небезпеку, люди продовжують ходити у ліс, вперто збирають гриби, не розуміючи, що прогулянка може стати останньою…

Днями поблизу Малина місцеві жителі у лісі знайшли артилерійський снаряд часів минулих війн. А поблизу Макелевич, на березі річки Тетерів рибалки виявили касетний елемент від реактивної системи залпового вогню…

– Андрію, сім місяців тому на Житомирщині завершилися бої, але ми періодично читаємо про знайдені боєприпаси.

– Спочатку – коли русня тільки відступила — я фактично ночував на роботі. Кожного дня виїжджали на поля, у села. Боєприпасів було стільки, що здавалося, вони не закінчаться ніколи. Зараз, звісно, менше маємо викликів.

– У яких селах знаходили найбільше предметів?

– Це Будо-Вороб’ї, Морозівка, Нова Рутвянка, Стара Гута, Нова Гута. Найближче по відстані до Малина знаходили у Малинівці – хоч і не так часто. В інших селах я просто жив без перебільшення.

А що знаходите в основному?

– Найбільше касетних елементів РСЗВ «Ураган». Бо в цій системі, у самій бойовій частині, знаходиться кілька десятків елементів. Сьогодні ці предмети найбільш небезпечні.

Близько місяця тому виїхав на касетний елемент, на який наїхав автомобіль, але він не здетонував. Взагалі дивно, що його не розірвало. Там для вибуху багато не треба – достатньо просто наступити. А тут вцілів під колесами…

– Найбільше страшно за дітей.

– Діти – це окрема історія. Ми зараз час до часу проводимо уроки у школах, показуємо школярам муляжі. Діти ніби слухають, але я десь розумію, що момент Х вони можуть розгубитися і наробити біди. Тому звертаюся до усіх батьків: старайтеся вдома ще раз пояснювати дітям, що брати до рук такі предмети – небезпечно!

Згадав про один моторошний випадок на Малинщині – 3-річна дитина принесла додому гранату. На щастя, не розірвалася, бо це була б однозначно катастрофа.

– У грибний сезон, підозрюю, побільшало викликів?

– Та звісно. У нас же народ безстрашний. Інколи приїжджаєш на виїзд, а там грибники ходять. Кажу їм: відходьте, що ви взагалі тут забули, зараз буде контрольований підрив. Покивали головою, відійшли на 20 метрів і далі гриби збирають. Ну як тут діяти? Хочеться їх посадити за парти у школах, як дітей, і розповідати по пунктах правила безпеки.

– Якщо я знайшла предмет, схожий на боєприпас, — що маю робити? Нагадайте, будь ласка.

— Найголовніші три правила: не торкатися, не підіймати, не транспортувати. Перше і головне – відійдіть на безпечну відстань. Тоді терміново повідомте про знахідку за номером 101. І ми оперативно виїдемо на місце і зорієнтуємося.

Андрій Охріменко (посередині) з колегами

У жодному випадку не торкайтеся і не переносьте цей предмет. Я вам скажу, що касетні елементи навіть сапери бояться брати до рук, одразу знешкоджують на місці. Бо маленький необережний рух – і воно здетонувало. Що вже говорити про простий народ…

– Малинці періодично читають про планові вибухи на території громади. Ви безпосередньо берете участь у знищенні?

– Так. Спочатку сапери збирають такі предмети та везуть їх у спеціально визначені місця для знищення — так звані підривні майданчики. І вже там контрольованим вибухом знищують цей боєприпас. Звісно, перед цим попереджаємо населення, бо звук може бути дуже сильний.

Але там працюють спеціалісти, тому будьте спокійні — все під контролем.

Звертаюся ще раз до кожного мешканця громади. Якщо вас застерігають, що ходити по лісах не можна, то дотримуйтеся цього.

Це не забаганка рятувальників, а вимога і така небезпека, яку ви, можливо, навіть не усвідомлюйте. Повірте: один необережний крок і нам вже їхати не треба буде…

Будьте свідомими й бережіть себе!

Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини