До 100-річчя розстрілів у Базарі відбудуться пам’ятні заходи

Усіх небайдужих запрошують до вшанування пам’яті майже чотирьох сотень Героїв, яких століття тому розстріляли більшовики

Вже у цю суботу, 20 листопада,  у Базарі відбудуться заходи із вшанування пам’яті загиблих воїнів, яких розстріляли у 1921 році. Спілка офіцерів України запрошує долучитися до заходу усіх охочих. Початок о 10:00.

Про це MALYN.MEDIA повідомив відомий громадський діяч і митець Володимир Олексієнко, один із організаторів та учасників другого вшанування пам’яті Героїв Базару у 1990 році.

17 листопада 1921 року поблизу колишнього села Малі Міньки не встояла перед силами більшовиків Волинська група Повстанської армії УНР, якою командував генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. Загинули понад 400 повстанців, іншу частину – взяли в полон. Кілька днів вояків допитували та випробовували голодом. Їм пропонували навіть перейти у склад Червоної Армії – ніхто не погодився. Згодом 359 чоловіків засудили на смертну кару. Нині історики запевняють, що Другий зимовий похід не мав шансів одразу і називають нерівні битви актами відчаю та героїзму.

У Базарі зараз є дві великі могили, в яких спочивають полеглі воїни. Перша спроба вшанувати пам’ять загиблих була у 1941 році. Тоді українці, помилково вважаючи, що німецька влада не буде заперечувати нашу історію, прийшли віддати шану полеглим 20 років тому землякам. За такий «проступок» після заходу близько 700 осіб заарештували та згодом розстріляли. 

Друга спроба згадати полеглих була вже на схилі радянської влади, у 1990 році, в часи Перебудови. Тоді патріотичні сили організували поїздку в Базар, аби вшанувати розстріляних. Але компартійна влада з допомогою КГБістів та провокацій про «бандерівські» намірі рухівців не впустила людей в село.  У Недашках навіть розіграли цілу виставу, що місцеві селяни нібито проти панахиди. 

«Дисидент, політв’язень і публіцист Василь Овсієнко, який їхав також на річницю, згадував, як бунтували «селяни» у новеньких куфайках, білих сорочках та пижикових шапках». Насправді це були компартактивісти з ближніх районів», – пригадує Володимир Олексієнко.

Відтак і ця спроба вшанування дня трагедії не вдалася. Тоді ж, до речі, планували встановити на могилі Героїв дерев’яний хрест, який виготовили на Малинському лісозаводі і який напередодні уночі тодішній голова Малинської районної організації НРУ Володимир Олексієнко та колишній політв’язень з Гути-Логанівської Дмитро Мазур привезли в Базар і сховали в кущах. Проте реалізувати задум вдалося лише до 70-річчя трагедії, у 1991 році, коли вперше відбулося офіційне вшанування полеглих.

У цей день кілька  сотень зібрались на панахиду, освятили хрест та встановили меморіальну таблицю із прізвищами 359 розстріляних більшовиками вояків.  Ще майже через десять років – 26 серпня 2000-го – на місці поховань відкрили меморіальний комплекс учасникам Другого зимового походу. До речі, дубовий хрест досі стоїть на території меморіалу.

З ініціативи національно-патріотичних організацій та партій щороку вшановується пам’ять Героїв Базару – на могилах загиблих збираються небайдужі земляки, згадують полеглих, не даючи цій кривавій сторінці нашої історії загубитись чи забутись.

Читайте також – Володимир Олексієнко: «Спроба встановити хрест вбитим у Базарі – це фактично Третій зимовий похід».

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини