Аграрії незаконно привласнили землі колишніх колгоспів
Окрім Малинщини, ділянки повернули й Чоповицькій громаді. Земельну аферу викрила прокуратура. Мовиться про території сільгосп- та лісгосппризначення. Сумарно це 117 земельних ділянок, загальною площею 1374 гектари. З них – 47 ділянок розташовані на території Малинської громади, їхня площа складає 625 га.
Про це повідомляє пресслужба Офісу Генпрокурора.
1 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні». Цей Закон врегульовує питання реєстрації цих земель як власності територіальних громад, у межах яких вони розташовані.
Водночас встановили, що недобросовісні аграрні товариства, під виглядом так званого «правонаступництва» ліквідованих колгоспів, незаконно заволоділи землями.
«На підставі державних актів на право колективної власності на землю 90-х років вони зареєстрували за собою право приватної власності. Відтак позбавили громад можливості раціонально ними розпоряджатися й передавати на конкурентній основі в оренду, що у свою чергу призводить до недоотримання коштів місцевими бюджетами», — пояснюють у генпрокуратурі.
Однак регіональній прокуратурі вдалося домогтися повернення земель у комунальну власність. Прокурори вже заявили 19 позовів про витребування 9500 га. Наразі Верховний Суд прийняв остаточні рішення про задоволення трьох таких позовів. Так, з користування приватників витребували понад 2000 га земель. У переліку — і землі Малинщини та Чоповицької громад, які згадувалися вище.
Малинська міська рада вже зареєструвала на ділянки право комунальної власності.
«Наша громада тимчасово позбулася понад 4000 га земельних ділянок. Це земля сільськогосподарського та лісогосподарського призначення. Ми звернулися до органів прокуратури, і вони стали на захист комунальної власності. На деяких ділянках росте ліс, деякі мають хмільники, сади, це також орні землі, пасовища. Але ця земля має працювати на громаду. Дякую прокуратурі за велику роботу у цьому напрямку», — зазначив міський голова Олександр Ситайло.
Прокоментував повернення земель і очільник Чоповицької громади — Михайло Філоненко.
«Для нас це важливо, тому що це додаткові фінансові надходження у бюджет. І ми можемо прозоро, через аукціон здавати землю в оренду. По наших підрахунках цей масив землі може приносити громаді більш ніж 3 млн грн у рік. Але ми розуміємо, що внаслідок конкуренції, кінцева ціна оренди може бути у рази більшою. Це також додаткова можливість залучити інвестора у Чоповицьку громаду», — зазначив Філоненко.
Тривають суди щодо повернення й інших земель місцевим громадам.
Читайте також — Малинська міськрада виставляла різні відсоткові ставки на оренду однакової землі: втрутився Антимонопольний комітет