Нерухомість у місті та селах частково впала у ціні
Статус «прифронтового міста» перетрусив ринок житла у Малині та ближніх селах. Відважуватися на купівлю/продажу нині з різних причин не поспішають. Вплинула війна і на цінову політику.
Детальніше про ситуацію із квадратними метрами говоримо із кваліфікованою спеціалісткою місцевого ринку нерухомості, рієлторкою із 16-річним досвідом Тетяною Чушенко.
– Пані Тетяно, скажіть, будь ласка, як війна вплинула на ринок нерухомості у Малинській громаді та, зокрема, у Малині?
– До війни цей ринок був жвавіший, звісно. Сьогодні ж люди не знають: чи відважуватися їм на купівлю/продажу, чи зачекати. Є такі випадки, коли до загострення бойових дій люди планували переїхати з Малина, наприклад, ближче до роботи, до Києва. Але війна втрутилася у їхні плани й зараз призупинили продажу в принципі.
Складається враження, що сьогодні люди загалом не мають мрії, бояться, що продадуть, але не зможуть нічого купити натомість. Нема впевненості у завтрашньому дні. Чимало місцевих залишилися без роботи. Це все впливає.
– Тобто говорити про те, що після масових обстрілів Малина люди зі страху почали продавати квартири, будинки, – не можемо, правильно?
– Так. Я також чула про схожі версії, втім, це неправда. Від лютого до мене жоден клієнт не звернувся з таким запитом, що, мовляв, терміново знижуємо ціну, аби лише реалізувати квадратні метри.
Продають, але з інших причин. Хоча здебільшого, як вже говорила вище, місцеві призупинили продажі й чекають закінчення війни. Буває й таке, що свої вільні будинки та квартири готові навіть надавати усім, хто нині потребує даху над головою. Зокрема, це стосується сільських хат.
– А яка ситуація з цінами?
– Ціни частково впали у зв’язку з курсом долара. Якщо раніше хатина у селі нашої громади коштувала 6000 дол., то тепер 5000-4000 дол. У місті теж частково такі тенденції спостерігаю – будинки, як оцінювали у 18 000, тепер готові продати на 1000-2000 дол. дешевше.
З іншого боку – зараз складно робити якісь впевнені висновки, бо ринок нерухомості частково завмер.
– Пані Тетяно, прошу у такому випадку зорієнтувати, за скільки сьогодні можна придбати квартиру у Малині: одно-, дво- чи трикімнатну?
– Як і раніше, на ціну впливає кілька важливих факторів: площа, стан, район поверховість, наявність чи відсутність меблів, техніки, індивідуального опалення (для Малина цей пункт особливо важливий, враховуючи ситуацію із котельнями).
Однокімнатну квартиру у місті, наприклад, можна купити від 9000 до 13 000 доларів. За дві кімнати доведеться заплатити 12 000 – 16 500. Трикімнатні – від 16 000 і вище.
Якщо мова про будинок на території міста, то вартість таких також коливається від 16 000 доларів.
– Чи змінилися умови купівлі-продажі?
– Станом на зараз ні. Стандартно укладається договір купівлі-продажу. Якщо приватний будинок, то додатково ще треба мати на руках кадастровий номер земельної ділянки. Взагалі індивідуально під кожен об’єкт готується пакет документів.
– А чи зверталися до вас переселенці. За останніми даними у місті зареєстровані близько 2000 нових мешканців.
– Щодо купівлі ніхто з приїжджих не звертався. Але приходили за консультацією щодо тієї нерухомості, яка залишилися на окупованих територіях. Звісно усе, що знала, я розповідала.
Є запит також на оренду, але я орендою не займаюся, тому змушена відмовляти і перенаправляти до колег.
– Ще прошу сказати, яка ситуація із ринком комерційної нерухомості на Малинщині?
– Тут очевидних змін не бачу. Дякувати Богу, фактично усі підприємці, які до війни працювали у Малині, продовжують свою діяльність. Можливо, було кілька випадків закриття бізнесу, але це швидше стосувалося тих, хто займався роздрібною торгівлею.
Тому пропозицій небагато. І якщо вони з’являються, то їх одразу розбирають. Бо центр в нас увесь зайнятий. І якщо умовно хтось планує вести бізнес і шукає приміщення, то знайти таке непросто. Відповідно комерція досі у попиті.
– І на завершення – як фахівець ринку нерухомості чи радили ви б призупиняти купівлю-продажу майна на час війни? Зрозуміло, що це ваш заробіток, але все ж?
– У мене тут справді конфлікт інтересів, але зараз такі часи, що мусимо бути щедрими на поради один одному і я також скористаюся нагодою і дам її. Україна у стані війни. Скільки триватиме ця війна – невідомо, але, здається, усі ми вже встигли зрозуміти, що ані завтра, ані наступного тижня вона не закінчиться.
Якщо у вас виник твердий намір переїхати кудись, або ж ви точно знаєте, що вам зараз більше потрібні гроші, аніж якась площа, то відважуйтеся і продавайте. Єдине – порадьтеся із фахівцем і встановіть таку ціну, яка допоможе вам це відпустити з легкістю.
Для вас це може бути всього-на-всього якась одна зайва квартира, а для когось це стане новою домівкою чи ковтком повітря після евакуації.
Аналогічне стосується й купівлі нерухомості. Мусимо навчитися жити у новій реальності і приймати її правила. Якщо ж щось вам підказує, що треба зачекати – то прислухайтеся до себе. Таке рішення – не одномоментне, буває й треба відкласти його. Кожен випадок індивідуальний, але якщо потрібна порада, то завжди рада допомогти і підказати.
Надіюся, що невдовзі буду з вами спілкуватися, як вплинула наша перемога на ринок нерухомості і у Малині!
Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО