Малинські хроніки: про хутір Фабриківку й Денисівку

«Навіть листи тамтешнім мешканцям адресувались так: Малин, Денисівка»

Чи знаєте ви, коли правобережний Малин увійшов до складу міста? Мені це невідомо, але знаю, що це відносно недавня історія. А чули про хутір Фабриківка?

Для початку візьмемо вулицю Радомисльську/Радомишльську й розставимо крапки над і. Тут часто виникає плутанина, бо як праназва згадується як для вулиці Івана Мазепи (Гагаріна), так і для вулиці Винниченка.

До 1922 року вулиця Радомисльська, або просто — Радомисльська дорога, існувала в частині сучасної вулиці Винниченка, від річки й десь до Автостанції.

У довіднику Євгена Грищенка: «Винниченка — вулиця в Малині, названа на честь українського політика, державного діяча і письменника В. К. Винниченка (1880–1951); до 09.11.1922 р. — Радомисльська, до 09.11.1992 р. — Карла Лібкнехта; відома з XIX ст.»

У 1895 році згадується як «Радомисльська дорога». У 1922 році такої назви вже нема. Хоч це потребує уточнень, бо у 1925 році вулиця з такою назвою фіксується. Або то вже та, що на фабриці, або ту, що в центрі, перейменували пізніше. Але чи був тоді фабричний мікрорайон у складі міста?

У тому ж довіднику маємо: «Гагаріна — вулиця в Малині, названа на честь радянського космонавта, першої людини у космосі Ю. О. Гагаріна (1934–1968); до 20.04.1961 р. — Радомишльська; почала забудовуватись наприкінці XIX-початку XX ст».

Одним словом: Радомисльська на Винниченка й Радомишльська на Мазепи — різні вулиці, які існували в різний час, і навіть, можна припустити — в різних населених пунктах. Бо той момент, коли «фабрика» стала містом, десь загублений.

Маємо ще такий топонім — Денисівка.

«Денисівка — так до війни та ще й у повоєнні роки називали мікрорайон паперової фабрики на правому березі річки Ірші, який тоді складався з невеликої кількості будинків, що розташовувались переважно вздовж вулиці Радомисльської (нині Гагаріна). Навіть листи тамтешнім мешканцям адресувались так: Малин, Денисівка. Назва пішла, за переказами старожилів, від імені Дениса, який першим ще до революції оселився на цих землях».

Наразі дату об’єднання «зємєль малінскіх» залишимо до кращих часів, а пошукаємо «билинного» Дениса.

Тут в допомогу нам Перепис населення Російської імперії 1897 року. Це вже не перекази, а зафіксована на папері інформація й доволі деталізована. Дуже подивував  хутір Фабриківка — такий топонім раніше не зустрічався, але от тепер його можна брати в користування.

Скриншот перепису

Розглянемо, що собою являв «хутор Фабріковка» наприкінці ХІХ століття, який був у власності «крєстьян собствєнніков с числом хозяйств в етом посьолкє 7». 

Скриншот перепису. Кількість жителів на хуторі Фабриківка.

Перше господарство належало «крєстьяніну» Корнію Михайловичу Мельниченку. Там проживав Ольштинський Іосиф, з ним чотири сини і кухарка. Ольштинський мав посаду механіка на паперовій фабриці.

Друге господарство належало «мєщаніну» Олександру Михайловичу Поповському. Він там проживав з дружиною та двома внуками. Поповський був прикажчиком на паперовій фабриці.

Третє господарство належало «крєстьяніну» Денису Єрємєєвічу Колендюку. Проживав із сином дванадцяти років. Рід занять — земле… щось (нерозбірливо, можливо, зємлєвладєлєц).

Четверте господарство також належало «крєстьяніну» Денису Єрємєєвічу Колендюку. Тут проживав Удовенко Тарас, лісний сторож. З ним дружина, чотири сини й сестра дружини.

П’яте господарство належало «крєстьяніну» Микиті Володимировичу Власенку. Тут проживав Фелікс Лех, помічник механіка на паперовій фабриці. З ним проживали дружина, чотири дочки й теща.

Шосте господарство належало «крєстьяніну» Сергію Володимировичу Власенку. Тут він проживав особисто з сім’єю (дружина, два сини, дочка й брат дружини). Рід занять — земле… щось.

Сьоме господарство загубилося… 

Тепер ми достеменно знаємо про хутір Фабриковку та його жителів. Недостеменно можна сказати, що цей хутір називали ще «Малинські дачі», але це потребує уточнень.

Щодо Денисівки, то з великою ймовірністю цей топонім пішов від власника Дениса Колендюка, який мав два господарства.

Скриншот перепису “владєльчєской усадьби” Дениса Колендюка.

Тепер лише знайти рік приєднання до Малина. Може виявитися, що це не така вже й сива давнина. Тут, для прикладу, нагадаю станцію Малин. Та очевидність, що це частина міста, така звична, що здається так було від часів створення. Але ні — це 1938 рік. Можливо, саме цього року й фабрику приєднали, бо тоді Малин отримав статус міста.

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини