Ви, напевно, чули про поняття «газовий рік». Що це таке?
Існують два визначення року – календарний та газовий. Календарний триває з 1 січня до 31 грудня, а газовий – з 1 жовтня до 30 вересня.
В Кодексі газорозподільних систем, який є підзаконним актом до Закону про ринок газу, визначено, що річна замовлена потужність споживача на розрахунковий календарний рік визначається, виходячи з обсягу споживання природного газу цим об’єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року. Тобто, для всіх побутових споживачів автоматично замовляється річна потужність з розподілу (доставки) газу на рівні їхніх потреб.
Споживачі сплачують саме за замовлену потужність, тому що кожна газорозподільна компанія – оператор ГРМ (у Житомирській області це АТ «Житомиргаз»), має забезпечити і підтримувати замовлену потужність в системі, незалежно від того, скільки газу споживається в цей момент. Адже навіть коли газ не використовується конкретним споживачем, оператори ГРМ тримають його в системі під певним тиском, а також утримують і обслуговують саму систему, щоб газ був доступним у належній якості будь-якої миті.
Саме на безперервне утримання системи і йде плата за розподіл газу. Для кожного споживача плата протягом календарного року залежить від обсягів його споживання у попередньому газовому році. Щомісячний платіж = річний обсяг споживання Х тариф на розподіл/12 місяців.
Якщо простіше – період з 1 жовтня до 30 вересня використовується для розрахунку щомісячного платежу за розподіл газу на календарний рік. При цьому береться до уваги попередній газовий рік.
Якщо споживач з жовтня по вересень заощадив газ чи не використовував його у певний період, а відтак зменшив обсяги споживання, вже у наступному календарному році зменшиться і вартість доставки газу. Вона розраховується індивідуально для кожного домогосподарства.
Як розраховується сума щомісячного платежу за доставку газу?
Обсяг споживання газу за минулий газовий рік (в кубах) множиться на тариф (для жителів Житомирської області він становить 2,04 грн. за 1 м3 з ПДВ), ділиться на 12 (кількість місяців). Отримана цифра – це розмір щомісячної плати за розподіл газу.
Цей обсяг зазначений у платіжках та відображений в особистих кабінетах www.104.ua
Разом з тим, є і виключення. НКРЕКП постановою № 580 встановила мінімальну річну замовлену потужність для нових побутових споживачів, які використовують газ менше ніж 9 місяців, або не користувалися ним протягом усього газового року, та для споживачів, які використовують газ мінімально. Вона відрізняється в залежності від груп споживань – для споживачів лише з газовою плитою, з плитою і газовою водонагрівальною колонкою, і з газовим опаленням.
«З 01 січня 2021 року річна замовлена потужність об’єкта (об’єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об’єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, але не може бути меншою за:
- 39 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
- 126 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
- 314 куб. м – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об’єкта споживача, що не є побутовим».