У Центрі громадського здоров’я України розповіли, що реально можна зробити для зміцнення імунної системи, а що не завжди дає результат
Багато продуктів на полицях магазинів «підвищують» або «підтримують» імунітет. Але концепція такого посилення імунітету не має наукового обґрунтування, оскільки теоретичне підвищення імунітету є фактичним збільшенням кількості імунних клітин в організмі.
Більше імунних клітин не означає краще для організму
Насправді будь-яке збільшення кількості клітин не завжди є доброю ідеєю. Скажімо, деякі спортсмени займаються «кров’яним допінгом»: штучно збільшують кількість клітин крові та підвищують їхню продуктивність — і таким чином ризикують найближчим часом отримати інсульт.
Штучно збільшити кількість імунних клітин особливо складно, адже в імунній системі дуже багато їхніх типів, що реагують на безліч різних мікроорганізмів. Які конкретно клітини треба «наростити» у випадку тої чи тої хвороби і на скільки — визначити і проконтролювати неможливо.
Чи зміцнюють імунітет фітопрепарати і добавки?
В аптеках можна знайти флакони з таблетками і рослинними препаратами, які «підтримують імунітет» або «підвищують здоров’я імунної системи». Хоча було виявлено, що деякі з них змінюють певні властивості імунної системи, досі немає жодних доказів того, що вони фактично здатні зміцнювати імунітет до того рівня, коли він краще захищає від інфекцій і недуг. Учені не знають, наприклад, чи дійсно рослини, які начебто підвищують рівень антитіл у крові, роблять щось корисне для загальної імунної реакції.
Що реально можна зробити для зміцнення імунної системи
Найпершим і найважливішим кроком до підвищення імунітету є здоровий спосіб життя. Кожна частина вашого тіла, зокрема імунна система, працюватиме краще, коли ви підтримаєте її здоровими звичками:
- не куріть;
- регулярно вживайте фрукти й овочі;
- більше рухайтесь;
- частіше бувайте на свіжому повітрі;
- підтримуйте здорову масу тіла;
- не зловживайте алкогольними напоями;
- достатньо спіть;
- уникайте стресів.