Як у Малині отримати довідку про протипокази до вакцинації від COVID-19: розповідають медики

Таку довідку можна отримати у свого сімейного лікаря, проте не все так просто

У Міністерстві охорони здоров’я віднедавна затвердили форму довідки, яку медики можуть видавати пацієнтам, яким тимчасово або абсолютно протипоказана вакцинація. Йдеться про форму №028-1/о, з якою можна продовжувати працювати на роботі та їздити у транспорті.

Чи є можливість отримати цей рятівний медичний «вердикт» у Малині, при яких діагнозах і до яких лікарів звертатися, — з’ясовувала журналістка МАLYN.MEDIA.

Як розповів головний лікар КНП «Малинський центр ПМСД» Олександр Андрійцев, з 9 листопада такі висновки пацієнти можуть безперешкодно отримати у своїх сімейних лікарів.

«Найчастіше довідка видається при ГРВІ, з температурою вище 38 градусів, — на термін до двох тижнів від початку захворювання. А після перенесеного COVID-19 — на термін до 3-х місяців. Також, приміром, відтерміновується вакцинація на час операцій, хімієтерапія, при різних супутніх патологічних станах в стадії загострення, прийомі окремих медичних препаратів пацієнтами з аутоімунними захворюваннями. Зокрема, ревматоїдним артритом, тяжкому перебігу хвороби у ВІЛ-інфікованих тощо», – розповідає Олександр Андрійцев.

У більшості випадків пацієнти мають тимчасові протипокази до вакцинації, і лише одиниці — пожиттєві. Єдиним беззаперечним абсолютним протипоказанням до щеплення є алергія на один із компонентів вакцини.  Проте в такому разі пацієнту радять замінити вакцину на іншу. Однак в Малині з 20 тисяч ін’єкцій не було жодного подібного випадку.

Те ж саме при міокардиті — протипоказані мРНК-вакцини Pfizer, Moderna; при варикозі, тромбозі — векторна вакцина AstraZeneca; під час вагітності — CoronaVac. Але і це не є підставою для повної заборони вакцинації. Пацієнту підбирають безпечну вакцину, яка убереже від ускладнень.

«Лікар детально вивчає медичні записи, заключення про стан здоров’я пацієнта, направляє на дообстеження. Тобто, якщо у медичній карті, приміром, записи десятирічної давнини, а наразі ознак хвороби немає — це не дає підстави для видачі довідки. У складних та спірних випадках рішення про видачу довідки ухвалює комісія у складі заступника головного лікаря та двох лікарів», — зазначає Олександр Миколайович.

Якщо у пацієнта букет хвороб, розібратися, на скільки безпечна вакцинація, – не під силу медикам на периферії.

«У випадку, коли у пацієнта схильність до алергії, були випадки анафілактичного шоку, варто отримати заключення імунолога або принаймні алерголога», — зауважує сімейний лікар медичного центру «Пролісок +» Наталія Наконечна.

Лікарка говорить, що висновок обласного або столичного спеціаліста розставить всі крапки над «і». І допоможе встановити, що більш ризиковано: відмовитися від вакцинації чи зробити щеплення убезпечити себе від тяжкого перебігу хвороби.

«На рівні області, у Києві є судинні хірурги, флебологи, які, приміром, у разі тромбозу глибоких вен чи поверхневих артерій можуть дати заключення про відтермінування вакцинації. І якщо пацієнт привезе висновок, що йому протипоказана вакцинація впродовж двох, трьох чи більше місяців — випишемо відповідну довідку. А якщо буде чітко зазначено, що перебіг хвороби не є протипоказом для щеплення, то і довідка не видаватиметься. Те ж саме стосується окремих хронічних хвороб — обладнання районних закладів охорони здоров’я не завжди дає можливість ретельно обстежити пацієнта і зробити компетентні висновки», — зазначає Наконечна.

Продовжує думку колеги і сімейна лікарка медичного центру «Актив-Мед» Людмила Воронкова. Вона каже, що часто визначити протипокази до вакцинації в компетенції спеціалістів вузького профілю, у яких пацієнт проходить лікування. Наприклад, після перенесеного інсульту, інфаркту тощо.

 «В інструкції щодо заповнення форми №028-1/о йдеться, що ця форма оформляється лікуючим лікарем, незалежно від форми власності та підпорядкування. Тобто невропатолог, кардіолог, онколог, ревматолог чи інший лікар вторинки цілком можуть заповнити та видати довідку пацієнту, де мають вказати конкретний термін дії протипоказів до вакцинації», – пояснює Людмила Воронкова.

Проте, в Малині чомусь таке не практикується, і для пацієнта термін отримання довідки часто затягується у часі.  Сімейний лікар направляє на консультацію та обстеження до медиків вузької спеціалізації, а ті опісля — спрямовують хворого назад, на первинку.

Лікарі детально розповідають, як заповнюється форма №028-1/о. На титульній сторінці вказується прізвище, ім’я, по батькові пацієнта, дата народження, ПІБ лікаря, що видає довідку, наявність протипоказів, рекомендації та термін дії довідки. На звороті (у додатку) — встановлений діагноз і обґрунтування.

За необхідності, якщо у пацієнта загострення хронічного захворювання, лікар видає повторну довідку.

З повним переліком протипоказань та застережень, на підставі яких видаються лікарські висновки із забороною або відтермінуванням вакцинації від COVID-19, можна ознайомитися за посиланням.

Принагідно зазначимо, що сьогодні на першому поверсі поліклініки щоденно (з 9:00 до 16:00) працює пункт щеплення. Пропонують чотири вакцини на вибір – Pfizer, Moderna, AstraZeneca, CoronaVac. Попередній запис (можна і без запису) за телефонами: 5-13-28, 096-66-38-455. У вихідні вакцинація проводиться на кооперативному ринку. Також бригади виїздять у села громади.

Крім того, проводить вакцинацію AstraZeneca, CoronaVac і медичний центр «Актив-Мед» (тел.: 066-699-21-60, 098-053-98-82).

Марина КИРИЧЕНКО

Читайте також — Все, що треба знати про вакцинацію у Малині.

Марина Кириченко
Марина Кириченкоhttp://malyn.media
Журналістка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини