У 7 років він зібрав перший підсилювач. В 11 — вийшов у радіоефір. А тепер його технологія виготовлення антен може знадобитися там, де триває війна
Другу сходинку у фіналі Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН посів дев’ятикласник Малинського ліцею №1 імені Ніни Сосніної Олександр Каленик. Школяр представив власну технологію виготовлення приймально-передавальної антени для радіозв’язку, створеної за допомогою 3D-друку та гальванотехніки.
Про це розповідає Суспільне Житомир.
Свою наукову роботу Олександр захищав у відділенні інженерії та матеріалознавства в секції «Технології виробництва». Тема дослідження — «Розрахунок приймально-передавальної антени та її виготовлення з використанням технологій 3D-друку та гальванотехніки».
«Світ електроніки для мене відкрив мій тато. Він — мій наставник і науковий керівник. Перший пристрій я зібрав у 7 років. Потім з’явилася перша радіостанція, і в 11 років я вже мав радіоаматорську ліцензію. Це стало моїм хобі», — розповів Суспільному Олександр Каленик.

Захоплення радіотехнікою згодом переросло у прагнення створити технологічне рішення, що може стати корисним і в умовах війни.
«Ноу-хау цієї війни — безпілотники. Вони керуються за допомогою радіозв’язку, а засоби радіоелектронної боротьби постійно ускладнюють цю взаємодію. Тому виникла потреба в антенах, здатних працювати на нестандартних частотах. Це й стало поштовхом до пошуку нових підходів», — зазначив школяр.
Олександр запропонував технологію виготовлення антен типу Moxon — спочатку надрукувати полімерний каркас на 3D-принтері, а потім покрити його міддю за допомогою гальваностегії.
«Це дозволяє досягти високої точності, усунути людський фактор і виготовляти не лише плоскі, а й складні тривимірні конструкції. Уся процедура — від розрахунків до готової партії антен — займає менш як добу і не потребує дорогого обладнання», — пояснив школяр.
Олександр зізнається: для нього участь у конкурсі була не лише змаганням.
«Хотілося поділитися ідеєю, отримати фахові коментарі та просто поспілкуватися з однолітками, які цікавляться наукою. Усі учасники нашої секції були дуже сильними, і я радий, що моя робота отримала таку високу оцінку», — додав він.
Читайте по темі: «На зв’язку — Малин»: історія радіоаматора Геннадія Якименка, який спілкувався із понад 200 країнами світу