Різдво – 25 грудня: що думають про календарні зміни священники та громада Малина

«Поки що не готові» — якщо коротко

У жовтні, під час засідання священного синоду, ПЦУ дозволила відзначати Різдво Христове 25 грудня. Для цього потрібне бажання церковної громади та настоятеля.

«Там, де для цього існують пастирські обставини та засвідчується бажання вірних, як виняток дозволити за рішенням настоятеля та громади 25 грудня 2022 р. звершити богослужіння за чином свята Різдва Христового з подальшим поданням через єпархіальні управління до Київської Митрополії письмової інформації про число учасників такого богослужіння», — зазначили у ПЦУ.

Наразі це ще не календарна реформа, а, як дослівно пишуть, — виняток. Рішення Помісної церкви спровокувало активну дискусію у соцмережах та у парафіях.

Одні – готові переходити на новий календар, мовляв, це логічно: спочатку народження Христа і лише потім – Новий Рік. До того ж саме цього дня свято відзначає увесь цивілізований світ, абсолютна більшість православних автокефальних церков, римо-католицька церква, протестантська спільнота…

Інші – кажуть, що треба перехідний етап: для психологічного «зламу» та роз’яснень. Або ж загалом виступають проти.

Ми вирішили поцікавитися, що думають про «календарні зміни» у Малині.

ЩО КАЖУТЬ МАЛИНЦІ

Спочатку опитали мешканців міста. Так, провели опитування на телеграм-каналі MALYN.MEDIA. 42% готові переходити на новий календар, трохи менше четвертини (17%) — впевнені, що треба святкувати тільки 7 січні. 31% опитаних «за» відзначення у грудні та січні. Ще 10% — байдуже.

При цьому під опитуванням жваво залишали коментарі.

«Всі святкують 25, а в нас 7 це ніби по-новому календарю. Так, комуняки боролись з церквою (як вони казали: «опіумом» для народу)», — пише Людмила.

«Було б непогано взагалі всі свята перевести з старого календаря на новий. А то цікаво виходить: живемо по новому календарю, а свята святкуємо по старому. Багато свят пов’язані з явищами сонцестояння чи рівнодення (наприклад по повір’ям на Купала «ніч коротенька», тому можна зробити висновок, що правильніше Купалу святкувати на день літнього сонцестояння, а не 7 липня), а ця катавасія з календарями порушила цей сенс», — пише Вікторія Мещанкіна.

«Після таких подій — тільки 25», — додає у фейсбуці Nina Parhomchuk.

ДУМКИ НАСТОЯТЕЛІВ

о. Василь Ігнатович настоятель Покровського храму у Малині:

— На мою думку, потрібно таки переходити на новий календар. Але поки що обставини дозволяють святкувати і 25 грудня, і 7 грудня.  Раніше нам нав’язували, що православні не святкують 25-го. Насправді ж святкують – разом з греко-католиками та християнами всього світу. А звідки такі наративи йшли – мабуть, й говорити не потрібно…

Тому, я «за» перехід, але треба зробити новий календар і відзначати всі свята по одному стилі. Якщо цього не зробити, буде багато плутанини. З іншого боку – це все час, треба людей підготувати. Але маємо йти до того, щоб відзначати Різдво із більшістю православних світу.

На рівні громади поки що це питання не підіймали. Також не обговорювали ці моменти на рівні єпархії. Як владика благословить, так і будемо робити.

Можливо, наступного року православні вже поступово будуть переходити на відзначення Різдва 25 грудня. Бо цьогоріч навряд чи вийде.

о. Олег Власюк, протоієрей Свято-Успенського храму Малина:

— З 15 помісних православних церков, 10 – відзначають 25 грудня. Але що стосується України, то я б все-таки дивився на це питання з погляду традицій. У нашій парафії про перехід на 25 грудня навіть мови ніколи не було.

Це скоріше близьке західній Україні: де багато католиків, греко-католиків. А в нас навіть в окрузі немає греко-католиків, а католиків – всього одна парафія. Тому, думаю, наші люди все-таки будуть й надалі відзначати народження Христа стало – 7 січня. Повторюся: це традиція. Навіщо її ламати?! Навіщо ламати людину, якщо у нас так заведено вже століттями?!

На мій погляд, та частина малинців, які підтримують перехід, — це або католики, або люди, які в принципі в церкву не ходять. Тому що, з моїх спостережень, зараз це буде виглядати як ламання через коліно. Люди не готові. У нас свої традиції, своя історія, маємо своє і підтримувати.

Читайте також — «Дітей вбивають, а в Малині моляться за Кіріла»: інтерв’ю з настоятелем Олегом Власюком

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини