Малинці звертаються до вищих органів і сподіваються, що хоча б на рівні держави знайдеться хтось, хто готовий їх почути
Вранці, 7 квітня, громада Малина направила колективне звернення до Президента України Володимира Зеленського та низки державних органів із вимогою зупинити плани щодо видобутку граніту на території «Калюжі».
Люди, які вже остаточно втратили довіру до місцевої влади в цьому питанні, сподіваються на підтримку держави в боротьбі за збереження природи та відстоювання своїх прав.
Звернення підписали понад тисяча мешканців, стурбованих екологічними наслідками цього проєкту, його впливом на здоров’я, а також зухвалою манерою бізнесменів та позицією Малинської міської ради, яка не підтримала громаду.
У листі громада наголошує, що запуск кар’єру призведе до серйозних наслідків: постраждають житлові будинки, зникне вода в колодязях, а стан довкілля значно погіршиться.
Також люди відзначають, що їх не поінформували належним чином про проєкт і не залучили до його обговорення. Акцентують, що територія навколо «Калюжі» входить до Смарагдової мережі Європи. Попри це, громада вказує на ігнорування попередніх екологічних висновків, які сигналізують про небезпеку.
Крім того, активісти, які виступають проти видобутку, заявляють, що стикаються з тиском з боку місцевої влади…
Нижче — повний текст звернення.
Окрім Президента, лист направили до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державної служби геології та надр України, а також до Голови Житомирської обласної державної адміністрації Віталія Бунечка.
Останній у списку адресат — Малинський міський голова Олександр Ситайло — на момент публікації новини листа ще не отримав.
Олеся Рудицька, ексдепутатка і голова місцевого ОСББ, яка, як зазначила, допомогла громаді впорядкувати та оформити звернення, зізнається: має певні побоювання щодо того, як цей лист сприймуть у мерії:
«Відверто скажу, мені навіть страшно нести це звернення до Малинської міськради, показувати меру і оприлюднювати підписи малинців, які підтримали звернення. Адже у листі громада прямо вказує, що на активістів і всіх, хто захищає «Калюжу», чиниться тиск. Тому нам є чого хвилюватися. Проте мер обов’язково отримає цей лист».
Рудицька також розповіла, що за два тижні на 54 аркушах підписалися 1019 жителів громади: «Хоч я і не була ініціатором збору підписів, проте маю досвід у бюрократичних процесах і не байдужа до долі водойми. Триматимемо це питання на контролі й віримо, що позиція місцевих мешканців Малина нарешті когось зацікавить».
Зазначимо, що вкінці березня наше видання писало, що ТОВ «БМ ГРАНІТ-У», яке вже роками мріє розпочати видобуток на місці легендарної «Калюжі», нарешті отримало позитивний висновок від профільного Департаменту ОВА. Після цього у Малині організували збір підписів на підтримку популярної локації відпочинку. Станом на 27 березня зібрали вже 200 підписів.