Але чиновники переконують, що діяли законно і вже готуються оскаржувати рішення суду
Господарський суд міста Києва виніс рішення у справі щодо порушення ухвали про забезпечення позову посадовцями Державної служби геології та надр України. Тимчасовий виконувач обов’язків голови Держгеонадр Сергій Дехтяренко та начальниця одного з відділів Ольга Яковлєва опинилися під штрафними санкціями через зміну власника спецдозволу на користування Коростенським родовищем гранітів, попри судову заборону.
Як повідомляє NADRA.INFO, посадовців оштрафували на 30 280 грн кожного.
Якщо деталізувати, то за підсумком засідання 28 листопада Господарський суд міста Києва (суддя Роман Бойко) покарав т.в.о. Голови Державної служби геології та надр України Сергія Дехтяренка і начальника Відділу використання надр та забезпечення виконання процедур надання спеціальних дозволів ДГН Ольгу Яковлєву – за порушення ухвали про забезпечення позову від 30.10.2024, яка забороняла вносити зміни до спеціального дозволу № 634 від 16.09.1996 на видобування гранітів родовища Коростенське (Стремигородське) в Житомирській області, виданого на імʼя АТ «Коростенський карʼєр» підсанкційного Ігоря Наумця.
Суд постановив окрему ухвалу для Кабінету Міністрів щодо необхідності усунення порушень і вирішення питання про можливе дисциплінарне провадження проти службовців. Крім того, Офіс Генпрокурора повідомили про ймовірні ознаки кримінального порушення за статтею 382 Кримінального кодексу (невиконання судового рішення).
Нагадаємо, що раніше Державна служба геології та надр України затвердила переоформлення чотирьох спеціальних дозволів на видобуток граніту, які раніше належали групі компаній Юнігран, на підприємства, пов’язані з бізнесменом Сергієм Шапраном.
Згідно з документом, ТОВ «Коростенська видобувна компанія» отримала спецдозвіл №634 на видобуток граніту на Коростенському (Стремигородському) родовищі. Тим часом ТОВ «Малинська видобувна компанія» стала власником трьох інших спецдозволів: №766, №6136 та №1601, які стосуються Пинязевицького родовища та його ділянок.
Що кажуть у Держгеонадрах
Суд зазначив, що заборона поширювалася на дозвіл № 634, незалежно від змін власника, адже номер і дата його видачі залишалися незмінними. Представники СБУ наголосили, що саме за цими реквізитами ідентифікується дозвіл. У відповідь Держгеонадра заявили, що ключовою ознакою є власник дозволу, який на момент заборони вже змінився.
Спірні моменти
Служба наполягає, що порушень з її боку не було, адже наказ № 532 від 14.11.2024 та нова угода з ТОВ «Коростенська видобувна компанія» є правомірними. На думку представників ДГН, ухвала про забезпечення позову була складена так, що її неможливо виконати.
Вони стверджують, що станом на момент заборони 30.10.2024 спецдозвіл уже не належав АТ «Коростенський кар’єр», а був переданий ТОВ «Новел Пром». Операції з дозволом, зокрема його подальше переписування на «Коростенську видобувну компанію», здійснювалися вже після передачі прав.
Санкції та наслідки
Справу ускладнює санкційний контекст. Раніше дозвіл належав підприємству з групи UNIGRAN, яке потрапило під санкції РНБО. Хоча спецдозвіл було виведено з-під санкцій, інші обмеження, включаючи блокування активів, зберігалися.
Судова суперечка залишається відкритою, оскільки Держгеонадра планують оскаржити рішення.
Хронологія подій — за тегом ЮНІГРАН