Покроково й на пальцях: про звіт Малинського міського голови

Сам звіт, за наповненням і формою, схожий на звіт перед громадою, але…

Відразу скажу: про текст звіту нічого не буде. Маю надію, що мерія його оприлюднить, і кожен охочий ознайомиться. А тут хочу для себе розібратися в процедурах, бо в голові вже важко зводити до купи.

Написане далі — не для всіх. Його треба читати під палець й час від часу зупинятися, щоб скласти два-плюс-два. Можна кричати «ґвалт», як щось не сходиться.

Усе почалося зі звернення депутатів… (посилання на повні тексти знизу цієї статті)

Фрагмент звернення

У першому абзаці звернення посилаються на ч. 7 с. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», яка зобов’язує голову звітувати й перед територіальною громадою, не менше одного разу на рік, і перед депутатами. 

Дослівно в «депутатській» частині: «На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради МІСЬКИЙ ГОЛОВА зобов’язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради в будь-який визначений ними термін». З подальшого тексту зрозуміло, що депутати просять звітувати тільки перед ними.

Наперед перепрошую за велику кількість КАПСЛОКА — то, щоб не загубитися.

У другому абзаці депутати просять: «На НАЙБЛИЖЧОМУ засіданні Малинської міської ради заслухати звіт…»

Тобто депутати визначилися КОЛИ — на найближчому засіданні.

Далі йде перелік вимог.

Фрагмент звернення.

Звіт, який підготував міський голова, за формою й наповненням схожий на звіт перед ТЕРИТОРІАЛЬНОЮ ГРОМАДОЮ. Він був довгий і для депутатів не цікавий. Бо вони ж у середині процесів, а у звіті написано «про все найкраще» — як для людей, які це слухають раз на рік.

Але, як бачимо, довільні й не конкретизовані вимоги — довільний звіт.

Далі депутати дають у штангу: «ПРОСИМО скликати ПОЗАЧЕРГОВУ сесію 06 лютого 2024 р. о 16.00»

Тут порушено вимоги регламенту, який депутати самі ж і затвердили. Для призначення ПОЗАЧЕРГОВИХ сесій є виключні випадки, і звіт міського голови не є таким.

Тепер про ПРОСИМО. Так і треба. Але вже в рішенні сесії бачимо ПРИПИС:

«2. Міському голові Олександру СИТАЙЛУ прозвітувати на позачерговій сесії міської ради, яка відбудеться 06 лютого 2024 року».

Ой вей!!! Як це читати? Депутати призначили сесію? Це не їхня компетенція. Вони мали б і далі просити, чи зобов’язувати. Призначати сесії — це компетенція міського голови й поки нема його РОЗПОРЯДЖЕННЯ не може бути жодних ВІДБУДЕТЬСЯ.

Це могло б бути десь так: «На ВИМОГУ депутатів ПРИЗНАЧИТИ…

Махнемо рукою вже на ті позачергові сесії. Хіба нам звикати до давніх традицій, заведених, ще попередником.

Мер міг би спокійно ветувати таке рішення з резолюцією: «То ви ще на голову мені повилазьте…» (сарказм)

Але міський голова, як годиться для позачергових сесій, в останні хвилини, щоби було «не менше як за добу», посилаючись на регламент і одночасно ігноруючи його вимоги, призначає позачергову сесію.

Маємо сесію. Кворум, разом із головою — 21 особа.

Для доповідачів погодили по 30 хвилин, але мер у швидкому темпі ледь вписався у 40-ок. І, схоже, трохи притомив депутатів, бо в багатьох моментах звіт виходив за межі «про роботу виконавчих органів» й мав багато узагальнень.

Та повернемося до депутатів. Деякі з них, схоже, і самі плавають у тих звітах: де для громади, а де — для них.

Тут варто заглянути до виключної компетенції міської ради — стаття 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Бо якщо депутати вимагають звіту міського голови й просять робити це на сесії, то ми приходимо до:

Стаття 26. Виключна компетенція сільських, селищних, міських рад

1. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання:

9) заслуховування звіту МІСЬКОГО ГОЛОВИ про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами відповідної ради

Панове депутати, а хто вам доктор? Що ви три роки не бачили звіту й тільки ось розбираєтеся з процедурами? Це ж рутина. Такі звіти ніхто не обмежує роком — десь вони поквартальні, десь — раз на пів року. А щорічно, погляньте на вашу компетенцію в попередньому абзаці, — лише «про здійснення державної регуляторної політики».

Тому, якщо від початку історії не вчитуватися у писане, а вслуховуватися, то усе виглядало немов депутати повстали за право своїх виборців — щоб мер «не рідше одного разу на рік» звітував ПЕРЕД ГРОМАДОЮ.

Депутати й «діловоди» засадили ще в одну штангу.

Окремим рішенням вони залучили для заступників міського голови майже ті ж процедури, що і для міського голови. Скопіювали рішення щодо голови, у першому пункті вставили заступників… А другий вийшов «ні к сєлу ні к городу».

Знову «п2. Міському голові Олександру СИТАЙЛУ прозвітувати на позачерговій сесії міської ради, яка відбудеться 06 лютого 2024 року».

Що у рішенні про мера — Ситайло звітуй, що у рішення для заступників — Ситайло звітуй. Та там сидора треба брати гарного й поляну накривати.

Зверху рішення №1138 для голови, знизу — рішення №1139 для заступників. Пункт два – тотожний.

Схоже, «секретаріат» кульгає на дві ноги, коли готує такі документи. А депутати шашки наголо й гей: — «Зами до звіту!!!» А з чого б то?

Так, ви просите звіту, й це ваша компетенція, але ж тільки для голови прописано, що «на вимогу не менш як половини депутатів, у будь-який час». Слухайте собі, або на чергових, або он, як просите — «на найближчій».

Фрагмент звернення_ заступники

Та й це ж, якщо відкинути сумнівну процедуру, напряжно на голову… А як би кожен заступник зарядив так, як мер?

І що маємо тепер. Рішення про звіти голови й заступників, щоб визнати їх задовільними не набрали голосів. То, що далі? Проїхали й забули?

«Далі буде…» — полюбляв казати один із колишніх очільників міста. Бо вся ця «шуміха» створилася не через бажання почути звіт, а через те, що рада подробилася на неписані «коаліції».


РІШЕННЯ міської ради й ДЕПУТАТСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ щодо міського голови

РІШЕННЯ міської ради й ДЕПУТАТСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ щодо заступників міського голови


P.S. Замуляв око термін «Депутатське звернення». Щось там не так… Читати не обов’язково.

ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»

Стаття 13. Депутатське звернення

1. Депутатське звернення – викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

Весь цей двіж поза сесією. Але якщо депутат бортують, то є…

5. Якщо депутат місцевої ради не задоволений результатами розгляду свого звернення або якщо місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, ухиляються від вирішення порушеного у зверненні питання у встановлений строк, він має право внести депутатський запит відповідно до статті 22 цього Закону.

Стаття 13 відсилає до статті 22 й каже, що на пленарному засіданні вноситься ЗАПИТ.

Стаття 22. Порядок розгляду депутатського запиту

1. Депутатський запит може бути внесений депутатом місцевої ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради.

Стаття 21 трактує, як і коли можна задіяти такий інструмент

Стаття 21. Депутатський запит і депутатське запитання

1. Депутатський запит – це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради – також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради.

Схоже, що мав бути ЗАПИТ…


Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини