Малинські хроніки: «В местечке Малинъ при церкви Свято-Дмитриевской открыта приходская школа сего 1860 года»

З поіменним списком учнів

Порозставляємо трохи крапок над «і» в питанні заснування першої малинської школи. Бо дивно, коли школа № 1 і школа № 3 послуговуються схожими «джерелами заснування».

Школа №1 відліковує себе від 1860 року, а школа №3 — від 1862-го. Ну добре, може, там і було десь дві школи. Але коли простежуєш написану історію двох шкіл, то стає очевидним, що вони мають однакових персонажів та з однаковими подіями. Щось тут не так.

Якщо про школу № 1 є добротна праця Володимира Студінського, то в третій все скромніше — короткий опис на сайті школи (не виключаю, що в самій школі може бути якийсь «рукопис»).

Володимир Студінський у книзі «У просторі часу: Десять сторінок з історії школи № 1» пише, що церковнопарафіяльна школа у Малині почала діяти у 1860 році. 

Далі у нього є, що у 1862 році у Малині організовується сільське однокласне народне училище. При цьому нема чіткого акцентування, чим є ця школа: продовженням школи 1860 року чи щось нове? Якщо щось нове, то де поділася ЦПШ? Було дві школи чи одна? Якщо були різні, то від якої веде «родовід» школа № 1?

Але саме з 1862 року й розпочинається одна історія на дві школи. У 2012 році третя школа навіть помпезно відсвяткувала 150-річчя.

Відразу зауважу: на мою думку, «історія» школи № 3 про той період, яка розмішена на сайті закладу, є халтурною компіляцією.

Тепер шукаємо, звідки взявся 1862 рік, і чи була інша школа. Знову коротко: іншої школи не знайшов.

Простеживши хронологічно клірові відомості, лише десь у 1870-х роках є запис, що школа «завєдєна» в 1861 році. І писали «1861» не один рік. То, може, ще якусь школу пошукати?

Уже в 1890-х писали, що «завєдєна» в 1862 році. Або це очевидна помилка — не рідкість, коли від частого переписування трансформується якась буква чи цифра, або ЦУ (ценноє указаніє), мовляв, «височайшеє повєлєніє» було в 1862-ому, то так і пишемо.

Тут погляньте на роки: розкріпачення 1861 року, грандіозні реформи. На той час система церковної освіти вважалася неефективною, і десь там — у 1862 році, училища перейшли під юрисдикцію міністерства народної освіти. Є багато прикладів, коли церква й світська влада тягали поміж собою якусь школу, як Тузік шапку.

Тож маємо в клірових відомостях трансформацію 1860 року в 1862-й. То чи була ще одна школа у 1862 році? Погляньте на скриншоти. 1863 та 1867 роки — ще позначають рік заснування 1860-й. У 1879 та 1881 роках — 1861 рік, та «народне» училище приписане. У 1896 році вже пишуть 1862.

Тримаюся думки, що це трансформації однієї школи, заснованої у 1860-му році. Паралельно цій школі іншої у Малині не було до початку XX століття.

Скриншоти клірових відомостей

Тепер до джерел першої школи у Малині. На щастя, у відомостях 1860 та 1861 років детально описано, що й коли сталося, та навіть є поіменні списки учнів.

«В местечке Малин при церкви Свято-Дмитриевской открыта приходская школа июля месяца пятого дня сего 1860 года в которой обучается девять мальчиков и одна девочка в домах дьячка и пономаря (нерозбірливе слово) причтом церковным.

Потом сего же года месяца октября 10 дня открыто другая школа в деревне Селищах сему приходу принадлежащей (нерозбірлииво) доме крестьянки (крестьянина?) М. Михайленко и сие общество Селищское добровольно наняло учителя безсрочно-отпускного рядового Григория Конюку, который обучает 8 мальчиков под руководством и присмотром священника».

Ось вам вся правда. Виписувати все не буду, додам скрин — може, на якомусь гуртку краєзнавців розшифрують.

Фрагмент відомості 1860 року.

Щодо третьої школи, то її витоки варто шукати з моменту, коли Миклухи подарували «єпархіальному вєдомству участок зємлі для постройкі церковной школи». А це 1910 чи 1911 рік. Припускаю, що наявна школа ускладнювалася, пройшла шлях до міністерського училища й була потреба, щоб навчити дітей елементарної грамотності.

У 1915 році ми бачимо в Малині вже й училище, й приходську школу. На скриншоті нижче: пункт а) — школа №1, пункт б) — школа №3. Теоретично школа №3 могла з’явитися в проміжку від 1911 до 1913 року.

Скриншот відомості 1915 року.

А ще вам фрагмент Пам’ятної книжки народних училищ за 1909 рік. Ми вже знаємо що дата 1862 є помилковою, бачимо що в 1902 році «прєобразовано» у 2-класне сільське училище, і головне, що бачимо — все це є в історії третьої школи. Що то за знатний видумщик таке вигадав? А Трохиму Яковичу Яремчуку хоч розірвися на дві школи…

Фрагмент Пам’ятної книжки народних училищ за 1909 рік

ДОПОВНЕНО:

Є у виданні «Киевские епархиальные ведомости. 1864, № 22 (15 нояб.), отд. неофиц.» цікава стаття, яка відсікає сумніви: а може дійсно в 1860 році заснували ЦПШ, а в 1862 році народну? Сама стаття є відповіддю на критичну публікацію в газеті «Кієвлянін».

Але в згаданих «вєдомостях» пишуть, що «народниє школи нє завєдєни вновь, а пєрєімєновани только в народния из лучших церковно-пріходскіх школ…»

В підтвердження наводять приклад малинської школи, де всі учні, окрім трьох, стали учнями народної школи. І насправді поіменний список учнів школи в кліровій відомості за 1861 рік стовідсотково збігається з «новоствореною» народною школою 1862 року.

Скриншот сторінки, де згадується малинська школа

Нижче майже вся стаття, де багато сказано про стан тогочасної освіти на теренах Радомисльського повіту

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини