«Мама знайшла місто у Вікіпедії»: історія переселенки з Дебальцевого, яка живе у Малині

Наше місто стало шостою точкою на карті, де встигла пожити Оксана Малахова, але жінка каже, що знайшла тут важливе

Ми часто розповідаємо про мешканців Малина чи Малинщини, які тут народилися і виросли, успішно займаються власною справою або відзначилися у своєму захопленні. Ця історія – кардинально інша. Вона про жінку, для якої наш Малин став домом лише кілька років тому. І хоч вона переїхала сюди не зовсім з власної волі, але, здається, саме тут знайшла те, що шукала.

Оксані Малаховій – 37. Вона родом з Дебальцевого Донецької області. І належить до так званої першої хвилі переселенців. Спочатку у Малин після страшної трагедії переїхала її мама, а два останні роки тут живе й сама Оксана.

У її соцмережах стільки атмосферних фото міста, що, здається, ніби вона знає про ці вулиці більше, ніж дехто з місцевих.

Про невипадкові точки на карті, переїзд, враження від Малина і малинців, а також про «нову війну» очима переселенки – в інтерв’ю MALYN.MEDIA з Оксаною Малаховою.

ПРО ТЕ, ЯК ЗНАЙШЛА МАЛИН У ВІКІПЕДІЇ

– Оксано, скажіть, будь ласка, як ви опинилися  у Малині?

– Це був початок 2015-го, коли в Дебальцевому якраз вже тривали активні бої за місто. Батьківський дім, в якому ми з сестрою виросли, був зруйнований снарядом… Батько був поранений, не вижив – помер у лікарні.

Моя мама більше не могла залишатися у місті, тому переїхала спочатку до молодшої сестри у Київ, а пізніше почала шукати містечко, у двох годинах їзди від столиці, в якому можна було б зустріти старість. Так вона натрапила на Малин.

Оксана з мамою

–  Чому саме Малин?

– Мама шукала доволі просто: відкривала Вікіпедію, вивчала міста у межах 100 км від Києва, дивилася на Чернігівську, Київську області, врешті Житомирську. Так і зупинилися на Малині. Їй сподобалася історія міста, природа.

– До цього вона ніколи тут не була?

– Ніколи! Уявляєте, як життя складається?!

– З боку виглядає, як сюжет з книги…

– Так. Ми також про це думали. Врешті мама приїхала сюди й тут і залишилася. Їй на той час було 54 роки. Все життя працювала вихователькою у дитячому садочку, зараз вона на пенсії.

Спочатку я до неї приїздила в гості з Києва. А у 2020-ому, коли почався карантин, приїхала перебути пандемію, а потім непомітно й залишилася. Робота у мене дистанційна, працюю з текстами, тому до локації не прив’язана.

– Ви орендуєте житло?

– Так. Зараз ми з мамою живемо в окремих орендованих квартирах.

Яким вам запам’ятався Малин, коли ви вперше його побачили?

– Це була зима, здається. І перше місце, куди мене мама повела, – був ваш міський парк. Там, де я виросла, таких локацій не було, у нас більше степи. А тут такий багатий парк, ніби куточок лісу посеред міста.

Мама навіть розповідала, що після переїзду часто туди приходила і знаходила там якийсь спокій. Вже пізніше я побачила ваше «Малинське море». І була просто вражена: там дуже особлива енергетика, сила – інколи аж дух перехоплює.

ПРО МАЛИНЦІВ І УЛЮБЛЕНІ МІСЦЯ

– А люди місцеві вам сподобалися? Змогли відчути себе вдома?

– Я завжди говорила, що мені в Малині дуже затишно, і люди тут відіграють далеко не останню роль. А, може, – й основну. Вони відрізняються від тих, яких я зустрічала, до прикладу, у Києві чи в інших містах.

Мені колись одна знайома з Малина сказала, що місцеві – «не дуже». Я ще, пригадую, так задумалася: чому таких не зустрічаю…

Малин – дуже безпечне місто. Якось забула картку у банкоматі. Повернулася, а вона лежить там поруч. Хтось наступний, хто знімав гроші після мене, – просто її залишив. Цікаво, що ця карта була з чіпом. Тобто, нею можна було запросто розрахуватися на касі магазину чи ще десь.

Я тоді на таксі їхала, то водій мені розповів, що не раз ставав свідком аналогічних ситуацій. Для мене це було здивуванням.

–  Може, це особливості маленького міста: всі один одного знають…

– Можливо. Або ось, мама теж розповідала…Коли вона ще на початках переїжджала з одного місця на інше – вже тут у Малині – то таксист, який її підвозив, навідріз відмовився брати гроші. І лише тому, що вона переселенка.

«За свої 37 я встигла пожити у Дебальцевому, у Луганську. Пізніше був Донецьк, потім Маріуполь, Київ, і врешті – Малин»

Ще один гарний випадок згадала. Коли я ще жила в Києва, приїхала до мами в гості і помітила у неї нову постільну білизну. Кажу: «О, мам, ти купила нову постільну білизну?» А вона каже, що ні, це мені подарували. Виявляється до неї приходила за викликом терапевтка, вони познайомилися. Коли лікарка приходила наступного разу, то принесла їй цю постіль.

Навіть ті ж підлітки тут більш виховані. В цілому, люди порядні.

– Місто змінилося за ці роки? Відстежуєте позитивні зміни?

– Так. Після нашого першого знайомства з Малином минуло сім років. Пригадую, колись навіть кави ніде було купити… Зараз такі вуличні ятки ледь не на кожному кроці. В парку нові доріжки облаштували, біля «Малинського моря» раніше теж не було ні лавочок, ні смітників – зараз вже є. Навіть гойдалки причепили. Місто змінюється.

– А де ви найбільше любите проводити час у Малині? У соцмережах ви активно ділитеся фотографіями з місцевих локацій і вони справді зачаровують: вам вдається побачити красу усюди.

– Мені подобається ліс, але не часто можу туди вибратися. Також люблю проводити час біля «Малинського моря». Там захід сонця дуже красивий. Полюбляю взяти з собою каву у термос і посмакувати біля води.

До слова, якось випадково там застала також гарну картину. Сім’я збирала у мішки сміття. Я спочатку подумала, що це якась централізована толока.

Виявляється, вони прийшли туди відсвяткувати 15-річчя сина. Але побачили, що брудно. Вирішили не чекати на комунальників, а самі засукали рукава і взялися прибирати. Підігнали автомобіль, відкрили багажник, все запакували і вивезли. Не часто таке зустрінеш.

ПРО НОВУ ВІЙНУ

– Цього року вас війна вдруге наздогнала. Ви залишалися у Малині чи були в евакуації?

– І я, і мама вирішили залишитися. Для мами їхати кудись було страшніше, ніж залишатися: раптом щось у дорозі станеться, вона вже не у тих роках, щоб бути такою мобільною. Та й звикла тут: у неї подруги, сусіди, свій город. Майже десять років минуло, як вона переїхала. А я, своєю чергою, вирішила так: буду тут, поїду, коли росіяни почнуть заходити у місто.

У мене вже був такий досвід – опинитися у зоні бойових дій. Спочатку думала, що мені буде легше, ніж тим, які ніколи цього не бачили. Але з’ясувалося, що мені ще й гірше, мабуть. Психологічно. Живу біля лікарні недалеко, але вибухи 6 березня запам’яталися дуже добре.

Вже пізніше почула, що російській війська були у межах близько 20 км від Малина. Добре, що почула про це вже після звільнення. Якби дізналася раніше, точно б поїхала. Це ж зовсім поруч…

– Куди поїхали б – не думали?

– Не знаю. Пригадую, коли ми евакуювалися з Донеччини у 2015-ому, то ще розуміли: їдемо у Київ, бо там безпечно. Зараз безпечних міст в Україні нема. Хіба що за кордон, але треба бути свідомим, що це може бути дорога в один кінець. Я на той момент не було до такого готова. Та й зараз не готова.

– Як думаєте, Малин – це вже на все життя?

– Важко сказати. За свої 37 я встигла пожити у Дебальцевому, у Луганську, де навчалася на журналістиці. Пізніше був Донецьк, потім Маріуполь, Київ, і врешті – Малин. Без сумніву, мені тут подобається. Але десь такі схожі емоції я відчувала щоразу, коли змінювала горизонти. Колись здавалося, що мій світ закінчується у Дебальцевому, але почала вчитися у Луганську і виявилося, що ні, там теж гарне життя.

Восени буду здобувати нову професію – вступаю на клінічну психологію у київський виш. Доведеться на вихідних їздити на пари. Не впевнена, що у Малині зможу працювати клінічним психологом. Хоч консультувати зараз можна й дистанційно. Словом, побачу. У будь-якому випадку тут буде жити моя мама. Та й я вже, чесно кажучи, дуже прив’язалася до міста.

– А в Києві часто буваєте?

– Там живе моя молодша сестра, залишилися подруги, ще там якісь справи. До війни часто приїжджала, зараз, звісно, рідше. Тепер ось знову доведеться.

– Ви так багато компліментів зробили місту. А що є такого, що, на ваш погляд, треба змінити?

– Сміття – хотілося б, щоб його було менше. Ретельніше доглядати території, покращувати благоустрій. Стежити за несанкціонованою вирубкою лісу – хоч це вже, мабуть, Малинщини загалом стосується.  А решта – мене влаштовує. Я в цьому питанні не дуже об’єктивна: вже надто мені подобається тут.

Якось стояла в центрі міста, біля пожежної частини, і зрозуміла, що звідсіля видно ліс. Тобто природа така щедра, дерев так багато, що навіть з центру міста видніються зелені вершечки – вражає! Подруги якось приїздили, то казали, що мені вже пора писати якісь блоги про маленькі міста.

– До речі, а що читаєте з місцевої «преси»?

Вас читаю. Вашу групу у фейсбуці.

Тільки не хваліть нас, бо скажуть, що це прихована реклама…

– Добре, що ви мене вчасно зупинили (сміється, – ред.)

ПРО ПЕРЕВАГИ МАЛИХ МІСТ

«Мені подобається ліс, але не часто можу туди вибратися»

– А на околицях буваєте, у селах?

– Була у кількох. Сподобалося. Колоритно. У мене була знайома пара, яка приїхала з Маріуполя і розвивала сільський зелений туризм тут, неподалік. Звели атмосферні будиночки, до них ще багато іноземців приїжджали. Для них це екзотика. Не знаю, правда, як зараз, в час війни. Але я б туди ще раз залюбки поїхала.

– Якби вам довелося ще раз обирати місто, – зупинилися б на Малині?

– Так! Я взагалі завдяки Малину переглянула своє ставлення до малих міст. До прикладу, тут якість послуг навіть краща, ніж в Києві. І так усюди – у перукарні, в ательє, на фітнесі. І при цьому ціна набагато нижча. А ще тут усюди є якась своя атмосфера – можливо, тому, що спеціалісти часто роками працюють на одному місці.

Життя тут більш усталене, ніхто нікуди не поспішає. За ці два роки у Малині зрозуміла, що якість життя тут може бути кращою, але за менші гроші, ніж в Києві. Хоч це, мабуть, як кому.

Радію, що колись мама випадково обрала це місто. Ще десять років тому ані вона, ані я не могли й подумати, що життя закине сюди. Але навіть за таких прикрих обставин – це дуже гарне знайомство. Хто зна – може, й на все життя.

Розмовляла Олена ПЕТРЕНКО

Олена Петренко
Олена Петренкоhttps://malyn.media/
Редакторка MALYN.MEDIA

Пов'язані статті

- Реклама -spot_img

Останні новини